TYP: a1

Abstrahuje pan od układu odniesienia!

środa, 28 marca 2018
Anna Ciężadło

W naszym tawernianym słowniku gościły już różne dziwne wyrazy, w większości przypadków zupełnie obce zwykłym śmiertelnikom. Tym razem na tapetę bierzemy słówko abstrahować. Na bardzo, ale to bardzo wyraźną prośbę naszego prezesa. Dlaczego?

Cóż, abstrahując od faktu, że prezes (tudzież szef, kapitan, albo inny wielki wódz) ma zawsze rację i nie sposób z nim dyskutować, zwyczajnie lubimy dziwne wyzwania. Takie, jak rozkminienie, co termin abstrahować ma wspólnego z żeglowaniem. Bo coś niecoś ma.

Definicja pierwsza

W swojej najbardziej pierwotnej formie termin abstrahować oznacza „świadomie coś ignorować”, pomijać pewne aspekty danego obiektu, albo z premedytacją nie uwzględniać wybranych cech. Na tej właśnie zasadzie niezapomniany Maksiu w Seksmisji zignorował fakt, że cały czas są z Albercikiem na podsłuchu i usiłował opracować jakiś tajny szyfr.

Natomiast my możemy abstrahować od faktu, że żeglarstwo to zajęcie męczące, brudne, czasochłonne, a na dodatek drogie - i nadal znajdować w nim frajdę.  

 

I, abstrahując od niej - definicja druga

Abstrahowanie ma jednak jeszcze inne znaczenie - oznacza bowiem „tworzyć ogólne pojęcia, myśleć abstrakcyjnie, wyodrębniać cechy istotne od nieistotnych”. Oczywiście, istotne dla nas w danym momencie - czyli wybrane ściśle na potrzeby chwili, w świadomy sposób wyłuskane spośród innych, obiektywnie dużo ważniejszych.

To drugie zastosowanie abstrahowania pozwala nam wyodrębnić cechy wspólne z pozornie przypadkowych elementów, a nawet - odnaleźć pomiędzy nimi pewne pozytywy. Abstrahowanie jest więc ściśle powiązane z halsowaniem: oddalamy się co prawda od głównego wątku, błądzimy gdzieś po manowcach, ogólnie tracimy czas - ale i tak jest fajnie.

 

Etymologia

Termin „abstrahować”, choćby ze względu na podejrzaną pisownię, nie brzmi byt swojsko - dlatego też wiele osób najpierw długo zastanawia się, przez jakie h należy go napisać, po czym sprytnie pisze „pomijać”. Poza tym, abstrahując od znaczenia tego słowa, zawsze znajdą się tacy, co to dopatrzą się w nim brzydkiego wyrazu.

Słówko abstrahować ma jednak bardzo zacne, a wręcz starożytne korzenie. Pochodzi bowiem wprost od łacińskiego wyrazu abstrahere (oznaczającego „odrywać”, albo „odciągać”), który przy okazji dał początek takim wyrazom, jak abstrakcja, abstrakcjonizm, czy abstrakcyjny.

 

 

Tagi: słownik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920