TYP: a1

Sylwetki piratów - Thomas Cavendish

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
Thomas CavendishTen angielski korsarz i odkrywca znany był jako “Nawigator”, ponieważ był pierwszym żeglarzem, który wyruszył na wyprawę z zamiarem opłynięcia kuli ziemskiej. Co prawda załogi pod dowództwem Magellana, Drake’a czy Loyoli okrążyły glob przed nim, jednak początkowo nie było to celem wspomnianych wypraw.

Cavendish urodził się w 1560 roku w Trimley St. Martin w pobliżu Ipswich w Anglii. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na Uniwersytet w Cambridge, ale nie uzyskał tytułu naukowego. Cavendish służył pod rozkazami królowej Elżbiety I. Brał udział w wojnie korsarskiej pomiędzy Anglią a Hiszpanią i Portugalią, toczonej w latach 1496 - 1604.

W 1586 Thomas Cavendish wyruszył w rejs dookoła świata. Po drodze atakował hiszpańskie osady i statki wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, od Patagonii po Meksyk. Gdy przedostał się na Pacyfik, skierował się na Filipiny, Moluki i Jawę. W 1588 roku wrócił do Anglii na jednym okręcie “Desire”. Pierwszy rejs wokółziemski uczynił go bogatym, drugi nie był już tak szczęśliwy. Cavendish zmarł z niewyjaśnionych przyczyn na południowym Atlantyku w 1592 roku, w wieku 32 lat.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 November

Podniesiono banderę na ORP Kormoran
wtorek, 28 listopada 2017
W Stralsundzie żaglowiec "Towariszcz" zostaje przemianowany na "Gorch Focka", wracając do pierwotnej nazwy.
piątek, 28 listopada 2003
Bitwa pod Oliwą między flotą szwedzką i polską, zakończona zwycięstwem Polski.
niedziela, 28 listopada 1627