TYP: a1

Sylwetki piratów - Thomas Cavendish

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
Thomas CavendishTen angielski korsarz i odkrywca znany był jako “Nawigator”, ponieważ był pierwszym żeglarzem, który wyruszył na wyprawę z zamiarem opłynięcia kuli ziemskiej. Co prawda załogi pod dowództwem Magellana, Drake’a czy Loyoli okrążyły glob przed nim, jednak początkowo nie było to celem wspomnianych wypraw.

Cavendish urodził się w 1560 roku w Trimley St. Martin w pobliżu Ipswich w Anglii. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na Uniwersytet w Cambridge, ale nie uzyskał tytułu naukowego. Cavendish służył pod rozkazami królowej Elżbiety I. Brał udział w wojnie korsarskiej pomiędzy Anglią a Hiszpanią i Portugalią, toczonej w latach 1496 - 1604.

W 1586 Thomas Cavendish wyruszył w rejs dookoła świata. Po drodze atakował hiszpańskie osady i statki wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, od Patagonii po Meksyk. Gdy przedostał się na Pacyfik, skierował się na Filipiny, Moluki i Jawę. W 1588 roku wrócił do Anglii na jednym okręcie “Desire”. Pierwszy rejs wokółziemski uczynił go bogatym, drugi nie był już tak szczęśliwy. Cavendish zmarł z niewyjaśnionych przyczyn na południowym Atlantyku w 1592 roku, w wieku 32 lat.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585