TYP: a1

Sylwetki piratów - Thomas Cavendish

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
Thomas CavendishTen angielski korsarz i odkrywca znany był jako “Nawigator”, ponieważ był pierwszym żeglarzem, który wyruszył na wyprawę z zamiarem opłynięcia kuli ziemskiej. Co prawda załogi pod dowództwem Magellana, Drake’a czy Loyoli okrążyły glob przed nim, jednak początkowo nie było to celem wspomnianych wypraw.

Cavendish urodził się w 1560 roku w Trimley St. Martin w pobliżu Ipswich w Anglii. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na Uniwersytet w Cambridge, ale nie uzyskał tytułu naukowego. Cavendish służył pod rozkazami królowej Elżbiety I. Brał udział w wojnie korsarskiej pomiędzy Anglią a Hiszpanią i Portugalią, toczonej w latach 1496 - 1604.

W 1586 Thomas Cavendish wyruszył w rejs dookoła świata. Po drodze atakował hiszpańskie osady i statki wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, od Patagonii po Meksyk. Gdy przedostał się na Pacyfik, skierował się na Filipiny, Moluki i Jawę. W 1588 roku wrócił do Anglii na jednym okręcie “Desire”. Pierwszy rejs wokółziemski uczynił go bogatym, drugi nie był już tak szczęśliwy. Cavendish zmarł z niewyjaśnionych przyczyn na południowym Atlantyku w 1592 roku, w wieku 32 lat.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871