TYP: a1

Sylwetki piratów - Hendrik Brouwer

wtorek, 18 października 2011
Weronika Morys
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer był holenderskim odkrywcą i żeglarzem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC). Jest znany jako odkrywca nowej, szybszej trasy żeglugi do Holenderskich Indii Wschodnich.


Brouwer po raz pierwszy popłynął do Indii Wschodnich w 1606 roku. W 1610 roku po raz kolejny pożeglował do Indii, tym razem na czele floty złożonej z trzech statków. Podczas tej wyprawy odkrył szlak prowadzący z Południowej Afryki na Jawę. Szlak ten umożliwił skrócenie podróży z roku do około 6 miesięcy, dzięki wykorzystaniu silnych zachodnich wiatrów, wiejących z rejonie ryczących czterdziestek. Wcześniej Holendrzy wykorzystywali drogę, którą żeglowali też Portugalczycy - od wybrzeży Afryki, przez Mauritius i Cejlon. Od 1617 roku VOC nakazała swoim statkom żeglować trasą odkrytą przez Brouwera.

Po dotarciu w 1611 roku do Indii Wschodnich, Brouwer został wysłany do Japonii. Zastępował tam Jacquesa Specxa na stanowisku gubernatora w latach 1612-1614. W 1613 roku odbył podróż do Syjamu (obecnie Tajlandia), która zapoczątkowała stosunki handlowe Holandii z tym krajem. W roku 1632 Brouwer brał udział w delegacji do Londynu, która miała za zadanie rozwiązać spór handlowy pomiędzy Holenderską i Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. Następnie wrócił do Indii, gdzie otrzymał stanowisko gubernatora, które pełnił do 1636 roku.

W 1642 roku Kompanie Wschodnio- i Zachodnioindyjska połączyły swoje siły organizując wyprawę do Chile, której celem było zajęcie kopalń złota i nawiązanie stosunków handlowych w Ameryce Południowej. Ekspedycja wyruszyła z Nowej Holandii i okrążyła przylądek Horn. W trakcie tej wyprawy odkryto, że Staten Landt jest wyspą, a nie jak sądzono częścią tzw. Terra Australis - Nieznanego Południowego Lądu, umieszczanego w okolicach dzisiejszej Antarktydy przez Ptolemeusza. Odkrycie to było jedyną korzyścią z wyprawy, która zakończyła się fiaskiem pod względem handlowym, a sam Hendrik zmarł w jej trakcie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 August

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936