TYP: a1

Sylwetki piratów - Hezekiah Frith

wtorek, 10 maja 2011
Weronika Morys
Hezekiah Frith był XVIII-wiecznym armatorem, który uprawiał piractwo w latach 90. i zyskał opinię “kapera dżentelmena”. Był też jednym z najbogatszych ludzi na Bermudach pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Był trzykrotnie żonaty.

Frith urodził się na Bermudach, jako jedno z siedmiorga dzieci kapitana Williama Fritha i Sary Lee. W latach 80. i 90. XVIII wieku zaangażował się w działalność kaperską, co przyniosło mu fortunę. Do swojej załogi wcielał zarówno ludzi wolnych, jak i niewolników. O jego życiu i działalności krąży wiele opowieści. Jeden z jego sławnych czynów miał miejsce w sierpniu 1796 roku, kiedy to wkradł się w nocy do portu Cap-Français na Haiti i uprowadził przechwycony przez Francuzów brytyjski statek transportowy.

Opowieści o jego barwnej pirackiej karierze mogą być wyolbrzymione. Miał między innymi zgromadzić ogromne skarby, pochodzące z przejętych statków. Ponoć używał pojemników na wodę, żeby przemycać zrabowane towary przez kontrolę celną. Jest też posądzany o uprowadzenie pewnej Francuzki, która została później jego kochanką. Według lokalnych podań do dziś nawiedzają oni Spithead House - dom, w którym oboje mieszkali.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 July

"Emirates Team New Zealand" wygrywa Louis Vuitton Act 12 w Walencji.
niedziela, 2 lipca 2006
W Gdańsku na jachcie "Borlevento" rozpoczął rejs Kpt. Mieczysław Siarkiewicz z załogą Żeglarskiego Klubu Morskiego w Katowicach, w czasie którego opłynięto lodowaty Svalbard.
wtorek, 2 lipca 1996
W wieku 96 lat w Las Vegas umiera Briggs Cunningham, skipper "Columbii" w zwycięskich regatach o Puchar Ameryki.
środa, 2 lipca 2003
Z Helu wypłynął słynny s/y "Euros" pod Kpt. Aleksandrem Kaszowskim; rejs zaznaczył się sforsowaniem cieśniny Pentland Firth na jachcie bez silnika i nocą.
środa, 2 lipca 1969