TYP: a1

Sylwetki piratów - Hezekiah Frith

wtorek, 10 maja 2011
Weronika Morys
Hezekiah Frith był XVIII-wiecznym armatorem, który uprawiał piractwo w latach 90. i zyskał opinię “kapera dżentelmena”. Był też jednym z najbogatszych ludzi na Bermudach pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Był trzykrotnie żonaty.

Frith urodził się na Bermudach, jako jedno z siedmiorga dzieci kapitana Williama Fritha i Sary Lee. W latach 80. i 90. XVIII wieku zaangażował się w działalność kaperską, co przyniosło mu fortunę. Do swojej załogi wcielał zarówno ludzi wolnych, jak i niewolników. O jego życiu i działalności krąży wiele opowieści. Jeden z jego sławnych czynów miał miejsce w sierpniu 1796 roku, kiedy to wkradł się w nocy do portu Cap-Français na Haiti i uprowadził przechwycony przez Francuzów brytyjski statek transportowy.

Opowieści o jego barwnej pirackiej karierze mogą być wyolbrzymione. Miał między innymi zgromadzić ogromne skarby, pochodzące z przejętych statków. Ponoć używał pojemników na wodę, żeby przemycać zrabowane towary przez kontrolę celną. Jest też posądzany o uprowadzenie pewnej Francuzki, która została później jego kochanką. Według lokalnych podań do dziś nawiedzają oni Spithead House - dom, w którym oboje mieszkali.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998