TYP: a1

Sylwetki piratów - Dominique You

wtorek, 18 stycznia 2011
Weronika Morys
Dominique You urodził się we francuskiej kolonii Saint-Domingue (dzisiejsze Haiti) w 1775 roku. Służył we francuskiej armii jako artylerzysta. W 1802 roku uczestniczył wraz z generałem Victorem Leclerc w tłumieniu buntu niewolników pod wodzą Toussainta L'Ouverture na Santo Domingo.

Kiedy z powodu epidemii żółtej gorączki zmarło wielu francuskich żołnierzy (w tym generał Leclerc), You udał się do Nowego Orleanu, gdzie dołączył do swoich przyrodnich braci, Jeana i Pierre’a Lafitte i został kapitanem statku korsarskiego "Le Pandoure". Zdobył reputację śmiałego i odważnego dowódcy. Francuzi nazywali go "Kapitan Dominique", a Amerykanie - "Johnness". W ciągu kilku następnych lat on i jego bracia odnosili duże sukcesy działając jako przemytnicy w dorzeczu Missisipi i korsarze atakujący hiszpańskie statki w Zatoce Meksykańskiej. Pewnego razu sztorm na Missisipi mocno uszkodził “Pandorę”, a kapitan You omal nie zginął, ale szczęśliwie udało mu się uratować.

W 1814 roku You został fałszywie oskarżony o piractwo w Zatoce, jednak Amerykanom nie udało się go schwytać. Następnie sam zaoferował swoje usługi władzom amerykańskim i został mianowany dowódcą oddziału artylerii. On i jego załoga walczyli tak odważnie w bitwie o Nowy Orlean 8 stycznia 1815 roku, że zostali dostrzeżeni przez generała Andrew Jacksona, który napisał w swoim raporcie: "[załoga] wykazała niezwykłe męstwo i umiejętności na polu bitwy". W związku z tym wszystkie zarzuty przeciwko Dominique You zostały wycofane, a on sam spokojnie osiadł w Nowym Orleanie, gdzie został politykiem i zwolennikiem generała Jacksona.

You zmarł w Nowym Orleanie w 1830 roku. Pochowano go z wszelkimi honorami wojskowymi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922