TYP: a1

Sylwetki piratów - Dominique You

wtorek, 18 stycznia 2011
Weronika Morys
Dominique You urodził się we francuskiej kolonii Saint-Domingue (dzisiejsze Haiti) w 1775 roku. Służył we francuskiej armii jako artylerzysta. W 1802 roku uczestniczył wraz z generałem Victorem Leclerc w tłumieniu buntu niewolników pod wodzą Toussainta L'Ouverture na Santo Domingo.

Kiedy z powodu epidemii żółtej gorączki zmarło wielu francuskich żołnierzy (w tym generał Leclerc), You udał się do Nowego Orleanu, gdzie dołączył do swoich przyrodnich braci, Jeana i Pierre’a Lafitte i został kapitanem statku korsarskiego "Le Pandoure". Zdobył reputację śmiałego i odważnego dowódcy. Francuzi nazywali go "Kapitan Dominique", a Amerykanie - "Johnness". W ciągu kilku następnych lat on i jego bracia odnosili duże sukcesy działając jako przemytnicy w dorzeczu Missisipi i korsarze atakujący hiszpańskie statki w Zatoce Meksykańskiej. Pewnego razu sztorm na Missisipi mocno uszkodził “Pandorę”, a kapitan You omal nie zginął, ale szczęśliwie udało mu się uratować.

W 1814 roku You został fałszywie oskarżony o piractwo w Zatoce, jednak Amerykanom nie udało się go schwytać. Następnie sam zaoferował swoje usługi władzom amerykańskim i został mianowany dowódcą oddziału artylerii. On i jego załoga walczyli tak odważnie w bitwie o Nowy Orlean 8 stycznia 1815 roku, że zostali dostrzeżeni przez generała Andrew Jacksona, który napisał w swoim raporcie: "[załoga] wykazała niezwykłe męstwo i umiejętności na polu bitwy". W związku z tym wszystkie zarzuty przeciwko Dominique You zostały wycofane, a on sam spokojnie osiadł w Nowym Orleanie, gdzie został politykiem i zwolennikiem generała Jacksona.

You zmarł w Nowym Orleanie w 1830 roku. Pochowano go z wszelkimi honorami wojskowymi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520