TYP: a1

Bitwa morska w zatoce Zuider Zee

czwartek, 3 listopada 2011
Weronika Morys

Bitwa w zatoce Zuider Zee
Bitwa w zatoce Zuider Zee miała miejsce w 1573 roku, w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej. W bitwie wzięli udział Hiszpanie pod wodzą Maksymiliana de Henin, a ich przeciwnikami byli niderlandzcy patrioci, tzw. gezowie (geuzen), którym przewodził Cornelis Jansz Dircksz. Bitwę wygrali Holendrzy, którzy pokonali większą i lepiej wyposażoną flotę hiszpańską.


W latach poprzedzających bitwę, Amsterdam był okupowany przez Hiszpanów. Ponieważ drogi zaopatrzeniowe prowadziły niemal wyłącznie przez Zatokę Zuiderzee, niderlandzcy rebelianci starali się zakłócić ten szlak za pomocą małych potyczek i rajdów do kontrolowanych przez Hiszpanów portów. W 1573 roku hiszpański gubernator Maximilian de Henin wysłał flotę 30 okrętów (1300 osób), w celu zatrzymania ataków i zniszczenia wrogich sił. Przeciwnicy posiadali flotę 24 mniejszych i lżejszych okrętów, na których znajdowało się w sumie 700 osób.

Holendrzy mieli słabiej wyposażone okręty, więc zrezygnowali z frontalnego ataku. Zamiast tego planowali abordażowanie hiszpańskich okrętów i przejmowanie ich. W pierwszej fazie bitwy było to utrudnione z powodu niekorzystnego wiatru. 11 listopada wiatr zaczął im sprzyjać i podejmowane działania były coraz bardziej skuteczne. Gezom udało się przechwycić 6 statków, w tym okręt flagowy “Inquisition”. Hiszpanie poddali się, kiedy Holendrzy obiecali darować im życie.

Zwycięstwo pozwoliło gezom zająć Middelburg i spowodowało odwołanie sprawującego rządy w Niderlandach hiszpańskiego księcia Albę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893