TYP: a1

Bitwa morska w zatoce Zuider Zee

czwartek, 3 listopada 2011
Weronika Morys

Bitwa w zatoce Zuider Zee
Bitwa w zatoce Zuider Zee miała miejsce w 1573 roku, w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej. W bitwie wzięli udział Hiszpanie pod wodzą Maksymiliana de Henin, a ich przeciwnikami byli niderlandzcy patrioci, tzw. gezowie (geuzen), którym przewodził Cornelis Jansz Dircksz. Bitwę wygrali Holendrzy, którzy pokonali większą i lepiej wyposażoną flotę hiszpańską.


W latach poprzedzających bitwę, Amsterdam był okupowany przez Hiszpanów. Ponieważ drogi zaopatrzeniowe prowadziły niemal wyłącznie przez Zatokę Zuiderzee, niderlandzcy rebelianci starali się zakłócić ten szlak za pomocą małych potyczek i rajdów do kontrolowanych przez Hiszpanów portów. W 1573 roku hiszpański gubernator Maximilian de Henin wysłał flotę 30 okrętów (1300 osób), w celu zatrzymania ataków i zniszczenia wrogich sił. Przeciwnicy posiadali flotę 24 mniejszych i lżejszych okrętów, na których znajdowało się w sumie 700 osób.

Holendrzy mieli słabiej wyposażone okręty, więc zrezygnowali z frontalnego ataku. Zamiast tego planowali abordażowanie hiszpańskich okrętów i przejmowanie ich. W pierwszej fazie bitwy było to utrudnione z powodu niekorzystnego wiatru. 11 listopada wiatr zaczął im sprzyjać i podejmowane działania były coraz bardziej skuteczne. Gezom udało się przechwycić 6 statków, w tym okręt flagowy “Inquisition”. Hiszpanie poddali się, kiedy Holendrzy obiecali darować im życie.

Zwycięstwo pozwoliło gezom zająć Middelburg i spowodowało odwołanie sprawującego rządy w Niderlandach hiszpańskiego księcia Albę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771