TYP: a1

Bitwa morska w zatoce Zuider Zee

czwartek, 3 listopada 2011
Weronika Morys

Bitwa w zatoce Zuider Zee
Bitwa w zatoce Zuider Zee miała miejsce w 1573 roku, w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej. W bitwie wzięli udział Hiszpanie pod wodzą Maksymiliana de Henin, a ich przeciwnikami byli niderlandzcy patrioci, tzw. gezowie (geuzen), którym przewodził Cornelis Jansz Dircksz. Bitwę wygrali Holendrzy, którzy pokonali większą i lepiej wyposażoną flotę hiszpańską.


W latach poprzedzających bitwę, Amsterdam był okupowany przez Hiszpanów. Ponieważ drogi zaopatrzeniowe prowadziły niemal wyłącznie przez Zatokę Zuiderzee, niderlandzcy rebelianci starali się zakłócić ten szlak za pomocą małych potyczek i rajdów do kontrolowanych przez Hiszpanów portów. W 1573 roku hiszpański gubernator Maximilian de Henin wysłał flotę 30 okrętów (1300 osób), w celu zatrzymania ataków i zniszczenia wrogich sił. Przeciwnicy posiadali flotę 24 mniejszych i lżejszych okrętów, na których znajdowało się w sumie 700 osób.

Holendrzy mieli słabiej wyposażone okręty, więc zrezygnowali z frontalnego ataku. Zamiast tego planowali abordażowanie hiszpańskich okrętów i przejmowanie ich. W pierwszej fazie bitwy było to utrudnione z powodu niekorzystnego wiatru. 11 listopada wiatr zaczął im sprzyjać i podejmowane działania były coraz bardziej skuteczne. Gezom udało się przechwycić 6 statków, w tym okręt flagowy “Inquisition”. Hiszpanie poddali się, kiedy Holendrzy obiecali darować im życie.

Zwycięstwo pozwoliło gezom zająć Middelburg i spowodowało odwołanie sprawującego rządy w Niderlandach hiszpańskiego księcia Albę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899