TYP: a1

"Zeesboote, brązowe żagle pomorskich łodzi" Timm Stütz

środa, 30 listopada 2011
MZ

Jeszcze do niedawna nie wiedziałem o istnieniu tych łodzi. Dopiero ta książka wprowadziła mnie w świat zeesboote, jak się okazuje wspaniałych, szybkich i dzielnych stateczków, niegdyś rybackich, które królowały na południowo-zachodnich wodach Bałtyku.

Służyły do połowu ryb. Swą nazwę prawdopodobnie zawdzięczają dużej sieci rybackiej Zeese, czyli ceza (tu zauważyć można wpływ języków słowiańskich). Jaka jest konstrukcja zeesboote – otóż jest to łódź o długości od 9 do 12 metrów o konstrukcji drewnianej, wyposażona w grot, fok, kliwer, bezan i czworokątny topsel. Wyglądają naprawdę pięknie. Pracowały na Bałtyku do końca lat trzydziestych, po wojnie prawie zniknęły, ale ich niezwykłe zalety, między innymi szybkość, sprawiły, że od lat pięćdziesiątych znalazły oddanych wielbicieli, którzy postanowili przywrócić je życiu.

Książka, która jest tym łodziom poświęcona nosi tytuł „Zeesboote – brązowe żagle pomorskich łodzi”, to zaiste fantastyczna publikacja, znajdziemy w niej mnóstwo zdjęć, zarówno starych, archiwalnych, jak i nowszych nieco. Te fotografie są naprawdę znakomite! Znajdziemy w niej także fascynującą opowieść o historii tych przepięknych stateczków, obecnie służących jako dzielne jachty. Z czystym sumieniem polecam tę publikację wszystkim miłośnikom „oldtimerów”, bowiem jest to z jednej strony ciekawa książka, z drugiej przepiękny, fotograficzny album.


Timm Stütz "Zeesboote, brązowe żagle pomorskich łodzi"

Walkowska Wydawnictwo

Szczecin 2011

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

24 czerwca 2015 wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf. To nowoczesny, specjalistyczny katamaran, będący własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Budową statku zajęły się stocznie Nauta i Crist. Katamaran jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek t
środa, 24 czerwca 2015
W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797