TYP: a1

Wielki marynarz - Catherine Poulain

piątek, 3 listopada 2017
Monika Frenkiel

Morze, które nie wybacza słabości i błędów. Kraniec świata, miejsce, które przyciąga jak magnes ale niszczy. Męski, bardzo surowy i okrutny świat rybaków. I kobieta, która porzuciła dom, rodzinę, własny kraj, żeby zmierzyć się z czymś nienazwanym. 

„Wielki marynarz” to debiut literacki Catherine Poulain oparty na faktach z jej życia. Urodzona w 1960 roku w prowansalskim Manosque, w wieku 20 lat opuściła dom, by odtąd zarabiać na życie pracą fizyczną. Zatrudniła się w wytwórni konserw rybnych na Islandii, w barze w Hongkongu, przy zbiorze jabłek i produkcji syropu klonowego w Kanadzie i 10 lat spędziła na kutrach rybackich na Alasce, nim w 2003 roku urząd imigracyjny odesłał ją do Francji. Dziś pracuje dorywczo przy winobraniach w Médoc i na alpejskich łąkach wypasa stado 700 owiec. Pierwszą wersję książki napisała 30 lat temu, żaden z wydawców francuskich nie był jednak zainteresowany publikacją. Po latach, pod wpływem spotkania z pisarką Anne Vallaeys, napisała drugą wersję. Ta okazała się wielkim sukcesem.

Akcja „wielkiego marynarza” dzieje się na Alasce. Bohaterka, Lili, przyjeżdża na ten „kraniec świata” ze słonecznej Francji chcąc zatrudnić się na rybackim kutrze. Jest słaba fizycznie, nie ma doświadczenia, nic nie wie o łowieniu, rybach ani pływaniu. Jest jednak uparta a wśród wielu szyprów zawsze znajdzie się taki, który zechce pracownika za połowę albo nawet 30 procent wynagrodzenia. Lili pragnie „prawdziwego” życia, a nie prowincjonalnej nudy. Wzorem wielu poszukiwaczy przygód staje się wyrobnikiem, wędrowcem, bezdomnym, który każdy zarobiony grosz wydaje na alkohol w tutejszych barach. Lili zmaga się z brakiem pieniędzy, ciężkimi warunkami, zimnem i wodą, nie ma gdzie spać na łodzi lub spać nie może. Znosi docinki i urazy, bo podczas pracy łamie sobie żebro i poważnie rani w rękę. Jednak nie poddaje się i uparcie nie chce zejść z oczy swojemu szyprowi, załodze ani nikomu innemu. 

Książka zdobyła 8 nagród literackich, nominację do Nagrody Goncourtów i może poszczycić się 300 000 sprzedanych egzemplarzy.
 
 Tytuł: "Wielki marynarz"

Autorka: Catherine Poulain

Wydawnictwo Literackie
 

Tagi: Catherine Poulain
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932