TYP: a1

Rob Gibson "Trymowanie żagli"

piątek, 9 maja 2014
MZ

Co to jest RYA – Royal Yachting Association – wie prawdopodobnie każdy żeglarz. Że certyfikaty przez ów Królewski Związek Żeglarski wydawane, po odbytych kursach i szkoleniach, są honorowane na całym świecie – to również wiedza powszechna. Ba! Coraz więcej polskich miłośników wiatru i morza tymi certyfikatami pochwalić się może. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to wagi rodzimych patentów. Ich posiadanie takoż jest powodem do dumy i satysfakcji, są bowiem uznawane w większości krajów i osoba takim patentem się legitymująca bez problemu wyczarteruje jacht u większości armatorów. 


Ale wróćmy do RYA. Oprócz szkoleń i kursów, ta instytucja pod swoim znakiem publikuje, czy też promuje podręczniki i poradniki. Znak RYA na okładce to pewność, że mamy do czynienia z publikacją rzetelną i kompetentną. Cieszyć się zatem należy, że po raz pierwszy w Polsce pojawiła się książka rekomendowana i opatrzona logo Królewskiego Żeglarskiego Związku.


Żagle to podstawowy „silnik” naszych jachtów, to im zawdzięczamy szybkość i zdolność manewrową jednostek. Jak je wykorzystywać, jak ustawiać w stosunku do wiatru, by optymalnie wykorzystać ich siłę napędową – to jedne z tych pytań, na które odpowiedź niesie wspomniana książka. Wydawać by się mogło, że owa wiedza ważna jest dla tych, którzy zawodowo zajmują się żeglarstwem startując w regatach i innych ekstremalnych przedsięwzięciach. Otóż na stronach omawianej publikacji znajdziemy rady oraz informacje i instrukcje, które ważkie będą nie tylko dla „zawodowców”, lecz przede wszystkim dla tych, którzy chcą świadomie i optymalnie prowadzić jacht. Dowiecie się o działaniu żagli, o najlepszym ich wykorzystaniu, o tym jak pracują w różnych, także sztormowych warunkach. Jest tu także sporo informacji o spinakerach, o wyborze kursów najbardziej korzystnych przy pracy żagli, jakie dano nam do dyspozycji. Na niewielu stronach za pomocą przejrzystych rysunków i schematów przekazano czytelnikowi istotną wiedzę, pomocną w bezpiecznym i, co także ważne, optymalnym prowadzeniu powierzonego nam jachtu. Ta książka jest naprawdę warta polecenia!


Rob Gibson „Trymowanie żagli” Podręcznik RYA

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2014

Stron: 88

Cena: 35 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899