TYP: a1

Rob Gibson "Trymowanie żagli"

piątek, 9 maja 2014
MZ

Co to jest RYA – Royal Yachting Association – wie prawdopodobnie każdy żeglarz. Że certyfikaty przez ów Królewski Związek Żeglarski wydawane, po odbytych kursach i szkoleniach, są honorowane na całym świecie – to również wiedza powszechna. Ba! Coraz więcej polskich miłośników wiatru i morza tymi certyfikatami pochwalić się może. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to wagi rodzimych patentów. Ich posiadanie takoż jest powodem do dumy i satysfakcji, są bowiem uznawane w większości krajów i osoba takim patentem się legitymująca bez problemu wyczarteruje jacht u większości armatorów. 


Ale wróćmy do RYA. Oprócz szkoleń i kursów, ta instytucja pod swoim znakiem publikuje, czy też promuje podręczniki i poradniki. Znak RYA na okładce to pewność, że mamy do czynienia z publikacją rzetelną i kompetentną. Cieszyć się zatem należy, że po raz pierwszy w Polsce pojawiła się książka rekomendowana i opatrzona logo Królewskiego Żeglarskiego Związku.


Żagle to podstawowy „silnik” naszych jachtów, to im zawdzięczamy szybkość i zdolność manewrową jednostek. Jak je wykorzystywać, jak ustawiać w stosunku do wiatru, by optymalnie wykorzystać ich siłę napędową – to jedne z tych pytań, na które odpowiedź niesie wspomniana książka. Wydawać by się mogło, że owa wiedza ważna jest dla tych, którzy zawodowo zajmują się żeglarstwem startując w regatach i innych ekstremalnych przedsięwzięciach. Otóż na stronach omawianej publikacji znajdziemy rady oraz informacje i instrukcje, które ważkie będą nie tylko dla „zawodowców”, lecz przede wszystkim dla tych, którzy chcą świadomie i optymalnie prowadzić jacht. Dowiecie się o działaniu żagli, o najlepszym ich wykorzystaniu, o tym jak pracują w różnych, także sztormowych warunkach. Jest tu także sporo informacji o spinakerach, o wyborze kursów najbardziej korzystnych przy pracy żagli, jakie dano nam do dyspozycji. Na niewielu stronach za pomocą przejrzystych rysunków i schematów przekazano czytelnikowi istotną wiedzę, pomocną w bezpiecznym i, co także ważne, optymalnym prowadzeniu powierzonego nam jachtu. Ta książka jest naprawdę warta polecenia!


Rob Gibson „Trymowanie żagli” Podręcznik RYA

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2014

Stron: 88

Cena: 35 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939