TYP: a1

"Mazury, przewodnik dla żeglarzy" Melanie Haselhorst, Kenneth Dittmann

środa, 6 czerwca 2012
MZ

Jakiś czas temu – w sumie nie tak dawno – przyszło mi pisać o innej książce, która traktuje o Mazurach. Była to rzecz autora polskiego (Wojciech Kuczkowski „Szlak Wielkich Jezior Mazurskich”). Teraz do moich rąk dotarła publikacja napisana przez obcokrajowców. 


I tu od razu refleksja – przecież dla wielu rodzin niemieckich Mazury to ów kraj utracony, mitologiczna ziemia rodzinna, a więc jeśli piszą o tym skrawku naszego kraju, to mogą pisać z pewnym sentymentem. A jednak jeśli chcielibyśmy owe dwie książki porównywać, to ta pierwsza, polskiego autora jest przewodnikiem, może nie tyle subiektywnym, co raczej osobistym, z którego daje się odczuć autentyczne zauroczenie tą krainą i uczucie. Od razu zaznaczę, że broń Boże, nie jest to zarzut – to raczej zaleta. 


W tym drugim przypadku otrzymujemy przewodnik napisany z prawdziwie niemiecką dokładnością i precyzją. Znajdziemy w nim wszystko, zarówno ogólny opis akwenu, przez warunki meteorologiczne, przepisy obowiązujące itp., po szczegółowo opracowane mapy oraz plany poszczególnych przystani i marin. Każde z opisywanych miejsc zostaje opatrzone także szerokością i długością geograficzną, co nie jest bez znaczenia, bowiem coraz częściej nawet na wodach śródlądowych posługujemy się GPS-em, zatem o pomyłce nie może być mowy. Oprócz opisów, map z zaznaczonymi niebezpiecznymi miejscami, oznaczonymi torami wodnymi, czyli tym wszystkim co dla bezpiecznej żeglugi jest niezbędne, znajdziemy tu też informacje o miejscach, zabytkach wartych odwiedzenia. Trudno te dwie publikacje porównywać, nie da się określić, która lepsza – po prostu każda jest inna, zatem jeśli planujemy rejs na Mazurach, to warto w obie te uzupełniające się książki zaopatrzyć.


Mazury, przewodnik dla żeglarzy” Melanie Haselhorst, Kenneth Dittmann

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2011

Stron: 185

cena: 69,99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521