TYP: a1

Jiżi Kovażik "Korsarze króla Słońce"

środa, 1 maja 2013
MZ

Dzieje brytyjskiej marynarki mają bogatą literaturę w języku polskim. Wydawcy zadbali o tłumaczenia prac na ten temat. Mamy i sążniste prace naukowe, jak i sporo pozycji lżejszych, co nie znaczy gorszych. Nazwiska admirałów, dowódców okrętów, odkrywców są w większości dobrze znane. Podejrzewam, ze każdy kto choć trochę interesuje się morską historią wie kto to był Drake, Nelson czy też Cook.


Natomiast jeśli chodzi o Francję, to z tą znajomością jest gorzej. Prawdopodobnie większość przypomina sobie nazwisko admirała Villeneuve`a, a to za przyczyną przegranej pod Trafalgarem, ale o innych słynnych francuskich żeglarzach słabo się pamięta. A przecież Francja była prawdziwą morską potęgą. Dość wspomnieć, że w dziale szkutniczym przewyższała Anglię. Po prostu okręty francuskie były sprawniejsze – czytaj: szybsze. Brytyjczycy swoją przewagę na morzu zawdzięczali lepszemu wyszkoleniu załóg.


Ale do rzeczy. Omawiana książka czeskiego autora poświęcona jest żeglarskim „najemnikom” króla Ludwika XIV, zwanego „Król Słońce”. Najemnikom, bo tak w gruncie rzeczy można nazwać korsarzy. Pojawiają się tu nazwiska Jeana Barta, Claude Forbina, René Duguay-Trouina i wielu innych mniej znanych. Opisane są morskie bitwy, o których do tej pory niewiele słyszeliśmy, a to Texel, Bévéziers, Barfleur, La Houge. Znajdziemy tu także opisy zwykłego życia i służby na korsarskim okręcie. Jiři Kovařik obficie korzystał z dokumentów, często anonimowych zapisków oraz z pamiętników wspomnianych tu Forbina i Duguay-Trouina. W ten sposób powstała praca, którą zaliczyć można do literatury faktu, co czyni tę książkę atrakcyjniejszą i łatwiejszą w lekturze, w porównaniu z solidnymi pracami naukowymi.


O jej walorach literackich, trudno mi pisać, a to z powodu, że jest ona dostępna jedynie w języku oryginału, a wasz recenzent nie jest specjalistą od „czeszczyny”. Pozostaje mieć nadzieję, że informacja o istnieniu takiego tytułu przyczyni się do tego, że jakiś polski wydawca postanowi go przybliżyć polskiemu czytelnikowi.


Jiři Kovařik „Korzáři krále Slunce”

Wydawnictwo Akcent 2001

stron: 398

cena: 260 Kč

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971