TYP: a1

Jerome K. Jerome "Trzech panów w łódce - nie licząc psa"

sobota, 20 grudnia 2014
MZ

Tylko niewiele dzieł literackich – książka, opowieść – zasłużyło na niebywale zaszczytne miano klasyki. Do tego większość tak klasyfikowanych utworów to rzeczy zniechęcające współczesną młodzież czy to objętością, czy też tym, że nieco „trącą myszką”. Do tego, aby się w pełni kontentować tymi dziełami, pojawia się konieczność posiadania pewnych literackich podstaw, mówiąc wprost „otrzaskania” z literaturą, a także – co tu kryć – wiedzy, wykraczającej poza obszar obsługi smartfona i gry komputerowej.

Teraz kilka słów dla pouczenia tych nieszczęśników, dla których szczytem komediowości, są filmiki, które można obejrzeć na „youtube”. Otóż są rzeczy zabawniejsze, a co istotne, możemy je śmiało określić mianem klasyki. Taka jest właśnie ta książka. To jedna z najdowcipniejszych opowieści. Nie znam nikogo, kto by bez uśmiechu przebrnął przez strony, w których autor opisuje perypetie wuja Podgera usiłującego powiesić na ścianie obraz przed chwilą przyniesiony od ramiarza. Cała opowieść lśni od takich przezabawnych anegdot. Aż trudno sobie wyobrazić, że w początkowym zamyśle autora miała być przewodnikiem turystycznym. Na nasze szczęście rzecz wymknęła się spod kontroli i powstała powieść przebojem wkraczająca w obszar klasyki humoru.

Trzech nieco ekscentrycznych londyńczyków postanawia dla poratowania zdrowia i kondycji wybrać się w rejs łodzią wiosłową po Tamizie. Trasa wiedzie z Kingston do Pangbourne. W tej wyprawie oczywiście towarzyszy im pies. Podczas niej spotykają ich różne przygody, ale także jest czas na snucie wspomnień. Trudno sobie wyobrazić, że cała ta historia została napisana pod koniec XIX wieku. Ale cóż, ludzkie przywary, charaktery i śmiesznostki są ponadczasowe. Prawdę mówiąc zazdroszczę tym, którzy tę książkę po raz pierwszy wezmą do ręki. Z drugiej strony sam sprawdziłem, że także druga, trzecia, czwarta, a nawet piąta lektura przygód trzech panów i psa dostarcza sporo radości.

Jerome K. Jerome „Trzech panów w łódce – nie licząc psa”
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Stron: 264
Cena: 19,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895