TYP: a1

J. W. Zamorski, Z. Turkiewicz "Zarys Historii Polonijnego Żeglarstwa"

sobota, 16 maja 2015
MZ

O żeglarskich przewagach Polonii do niedawna zwykły, nie zajmujący się historią miłośnik żeglarstwa wiedział mało albo wręcz nic. Oczywiście pilniejszy i bardziej uważny czytelnik niektórych publikacji mógł znaleźć trochę informacji o postaciach ważnych, o ich osiągnięciach, sukcesach i wyprawach.

Wpływał na to niewątpliwie fakt istnienia tak zwanej „żelaznej kurtyny”, za którą przez lata żyliśmy, a która skutecznie oddzielała nas od wolnego i zasobnego świata zachodniego. Ba! Jakiekolwiek kontakty z zagranicą były co najmniej źle przez władze widziane. Kurtyna opadła, ale to nie wpłynęło specjalnie na stan naszej wiedzy. Weszliśmy, czy raczej w tym wypadku, wpłynęliśmy w normalność, nawiązano znajomości i przyjaźnie, i właściwie tyle.

Niewątpliwie kawałek zasłony uchyliły niedawne obchody roku Władysława Wagnera i Zlotu Wagner Sailing Rally 2012. Wtedy to zaczęły do nas napływać nieco szerszym nurtem wiadomości o polonijnych organizacjach żeglarskich i oczywiście o ich działalności oraz dokonaniach.

Teraz dostajemy do rąk książkę, która stanowi pierwszą próbę zmierzenia się z zadaniem przedstawienia tychże. Praca to pionierska i jako taka obciążona jest grzechem pierworództwa. Prawdopodobnie znajdą się malkontenci, którzy będą narzekać, że coś pominięto, że jakieś wydarzenie nie zostało w tym opracowaniu ujęte, że zabrakło jakiejś sylwetki. To normalne i w niczym nie umniejsza wagi przedsięwzięcia. Myślę, że wielu następnych badaczy historii polskiego jachtingu, będzie się w swoich kompletnych i dobrze udokumentowanych dziełach na tę książkę powoływać. To z kolei przywilej bycia pierwszym.

A teraz by nie było tak miło, kilka słów, nazwijmy to, krytyki.

Zastanawiam się dlaczego w książce poświęconej polonijnemu żeglarstwu znajdują się opisy czasów wczesnego średniowiecza – przecież ani Mieszko I, ani Bolesław Chrobry, tudzież ich następcy raczej nie uprawiali jachtingu, a polska ówczesna potęga morska raczej na łupieżczych, a nie sportowych wyprawach polegała. Na Boga, nie wychodźmy przed szereg i nie stwarzajmy pozoru, że to MY zainicjowaliśmy Yachting. Historia oddaje to pierwszeństwo Brytyjczykom i tak już zostanie – trudno.

Druga rzecz to strona edytorska. Trochę bezładna, brak jasnej wizji tego jak „skład” książki winien wyglądać. Takie opracowanie graficzne, układ stron i ilustracji warto przekazać fachowcom. Tutaj tego zabrakło, a to naprawdę utrudnia lekturę. Cóż, zdaję sobie sprawę, że jak zwykle zaciążył brak tego co pospolicie nazywamy "kasą". To proza życia, z którą musi się borykać wydawca. Ale nic to! Z radością witamy tę pozycję, rozwiewa ona bowiem, bez względu na pewne ułomności, mgłę niewiedzy, jaka spowijała historię polonijnego żeglarstwa.

Jan W. Zamorski, Zbigniew Turkiewicz „Zarys Historii Polonijnego Żeglarstwa”
Wydawca: White-Red Anchor Publishing Toronto 2015
Stron: 212

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001