TYP: a1

Adam Michel „Weather Routing”

piątek, 16 września 2016
Michał Zych
Ta niewielka książeczka nosi podtytuł, który wyjaśnia w zasadzie wszystko: „Pogodowe planowanie drogi turystycznego jachtu żaglowego”. Oczywistą oczywistością – jak mawia klasyk – jest to, że skipper przestrzegający zasad dobrej praktyki morskiej przed wyruszeniem w drogę zbiera informacje na temat przewidywanej pogody. Również oczywistym jest zasada sprawdzania prognoz w trakcie rejsu przez nasłuch odpowiednich stacji, śledzenia tychże w internecie, o ile jest taka możliwość.

Weather routing


W tym wypadku jednak autor proponuje pójście dalej. W książce przedstawia jak przy pomocy dostępnych informacji, korzystając z odpowiedniego oprogramowania wybrać najbardziej korzystną (czytaj najszybszą) drogę, czyli odpowiednio zaplanowany kurs jachtu.

O korzyściach, jakie takie myślenie i taka praktyka daje, wspomniano w pierwszym rozdziale książki przypominając kilka faktów z historii jachtingu. Gdy w słynnych regatach, skipper bez wcześniejszych osiągnięć deklasował żeglarskie sławy właśnie dzięki współpracy synoptyków i komputera, który ich informacje przetwarzał podając najlepszą drogę. Obecnie takie planowanie stało się przy oceanicznych regatach powszechną praktyką. Dla zawodników pracują specjaliści, meteorolodzy, programiści. Powstają kosztowne komputerowe programy – kosztowne - zatem dostępne jedynie nielicznym. Autor udowadnia, że jednak również zwykły żeglarski śmiertelnik może zaplanować trasę rejsu i ją modyfikować posługując się jedynie tym co ogólnie jest dostępne. Wystarczy laptop, GPS – czyli przedmioty, które towarzyszą nam na co dzień, a po darmowych oprogramowaniach ta książka właśnie prowadzi. Sporą zaletą tej książeczki, zwłaszcza dla takich informatycznych profanów jak piszący te słowa, jest rozdzialik na krańcu książki, w którym krok po kroku można „na sucho” przeprowadzić swój pierwszy routing.

Oczywiście, wielu żeglarzy pływających rekreacyjnie choćby w Chorwacji stwierdzi, że przy tygodniowych, zatem krótkich rejsach, gdzie długie przeloty zdarzają się rzadko, takie planowanie pogodowe to mówiąc oględnie „zawracanie głowy” (i coś w tym jest), niemniej jednak i tym polecam, aby zaprzyjaźnili się z tą książeczką – może się okazać przydatną gdy przyjdzie im gdzieś dalej popłynąć, lub gdy wzbierze w nich regatowe wyzwanie.

A teraz kilka kropel dziegciu do tej beczki miodu. Drogi Autorze i zarazem Wydawco – następnym razem nie podejmuj się roboty, na której się nie znasz, zlecaj ją profesjonalistom. Dawno nie widziałem tak spartaczonej roboty edytorskiej, tekst dosyć niechlujnie poukładany, spacje długie na centymetry. Do tego spis treści przed stroną redakcyjną – uff! Ale oczywiście to wszystko nie umniejsza merytorycznej wartości zawartej między okładkami treści.

Adam Michel „Weather Routing”
Adam Michel Wydawnictwo Pinukel 2016
Stron: 111
Tagi: Weather routing, Adam Michel, kurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912