TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Kuba

piątek, 8 lutego 2019
Monika Frenkiel

Najsłynniejsza karaibska wyspa. Dawna hiszpańska kolonia, potem ulubione miejsce zabawa amerykańskich bogaczy i cele brytów, pierwsze socjalistyczne państwo na zachodniej półkuli. Dziś Kuba coraz bardziej otwiera się na zewnątrz, w tym także na ruch turystyczny, wciąż jednak stanowi dla nas trochę ziemię nieznaną i egzotyczną. 


Dla Europy odkrył ją w 1492 Krzysztof Kolumb. W latach 1511–1514 Kuba została opanowana przez Hiszpanię, stając się bazą dla hiszpańskiej konkwisty w tak zwanym Nowym Świecie. W pierwszej połowie XVI wieku rozpoczęto sprowadzanie na wyspy niewolników murzyńskich którzy wykorzystywani byli na uprawach plantacyjnych. Od 1797 ważny punkt handlu niewolnikami. W pierwszej połowie XIX wieku Kuba była głównym producentem cukru w regionie, jednym z najbardziej rozwiniętych miejsc w Ameryce Łacińskiej, a także jedną z ostatnich kolonii hiszpańskich. Od końca XVIII wieku utrzymywała bliskie relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi i w XIX wieku stała się obiektem ekspansjonizmu tego mocarstwa. 


W XX wieku najważniejsze w dziejach Kuby stało się przejęcie rządów przez Fidela Castro, które wtłoczyło wyspę w ustrój komunistyczny. Castro zmarł w 2016, wtedy to Kubę zaczęła ogarniać odwilż. 2 maja 2016 po raz pierwszy od 40 lat przypłynął na wsypę wycieczkowiec ze Stanów zjednoczonych…


Kuba urzeka krajobrazami, muzyką, kuchnią, klimatem – i nie chodzi tylko o meteorologię. Tu wciąż na ulicach toczą się cadillaki i chevrolety z lat 40. I 50. ubiegłego wieku, ale choć cywilizacja i nowinki techniczne wkraczają tu powoli, Kuba jest krajem gościnnym, gdzie można odpocząć od hałaśliwego świata i globalnej wioski. Tutejsze władze traktują turystykę jako swoja kartę przetargową, zachęcając do przyjazdu nie tylko słynnymi cygarami i rumem. 
Kubańczycy są podobni do Polaków dzięki swojej jednej umiejętności – szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. Rozwiązań często leżących na pograniczu czy też wprost poza granicami prawa, kierując się zasadą „no es facil” – „nie jest łatwo”. Kuba nieustannie boryka się z kłopotami, a jednocześnie ma w sobie duży potencjał. 


A co warto zobaczyć, jeśli zdecydujemy się na czarter jachtu na Kubie? Tutejsze plaże – szczególnie Playa Paraiso i Playa sirena, najpiękniejsze plaże wzdłuż Cayo Largo del Sur. Miłośnicy wędrówek i pięknych widoków powinni odwiedzić dolinę Viñales, gdzie wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych. Można tutaj spokojnie obserwować ptaki – Kuba jest zresztą rajem dla wszelkiej maści ornitologów-amatorów. Miłośnicy zabytków zdecydowanie powinni odwiedzić Hawanę, czyli stolicę, oglądając tutejsze Stare Miasto, a także cmentarz Kolumba. Tutaj znajduje się najbardziej cenione muzeum Starej Hawany – Museo de la Ciudad a w na terenie historycznego parku Morro i Cabaña można podziwiać dwa forty, które kiedyś broniły dostępu do portu w Hawanie. Wiele zabytków w tym przepiękne pastelowe pałace - zachowało się w mieście Trinidad.

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Kubie (Cienfuegos), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 08.02.2019 do 15.02.2019. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl


Voyage 440
rocznik 2003
Data: 2019-03-23
Okres: 7 tygodni
one way Cienfuegos - Palma de Mallorca
Koje: 8 + 2 + 2
Kabiny: 4 + 2
28900 €
Rabat 83%
4913€

Lagoon 410
rocznik 2004
Data: 2019-04-10
Okres: 10 dni
Cienfuegos
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4 + 1
5400 €
Rabat 15%
4590 €

Bahia 46
rocznik 2006
Data: 2019-04-10
Okres: 10 dni
Cienfuegos
Koje: 8 + 2 + 2
Kabiny: 4 + 2
6300 €
Rabat 15%
5355 €

 

Tagi: Kuba, wyspa, czarter, promocja, czartery jachtów, czarter jachtu, Cienfuegos, Cayo Largo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809