Z cyklu Gdzie na czarter jachtu:Antiqua

piątek, 11 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Mieszkańcy wyspy Antiqua mówią, że u nich każdego dnia można się kąpać przy innej plaży. No, może to lekka przesada, ale niewątpliwie znajdziemy tu całą masę romantycznych zakątków, plaż z białym piaseczkiem osłoniętych rafami koralowymi. 

Antiqua wraz z Barbuda i Redonda tworzą państwo Antiqua i Barbuda. Antigua zajmuje powierzchnię 280 km. Na wyspie położona jest stolica kraju, Saint John’s. Administracyjnie wyspa Antigua podzielona jest na 6 okręgów, zwanych tradycyjnie parafiami.  Są to Saint George, Saint John, Saint Mary, Saint Paul, Saint Peter oraz Saint Philip. 


Pierwsze osady na wyspie zostały założone przez Sibonejów około 2400 roku p.n.e., a wykonane przez nich kamienne narzędzia zostały znalezione w dziesiątkach miejsc na wyspie. W latach 35–1100 n.e. wyspy zostały zasiedlone przez rolnicze plemię Arawaków, a następnie przez agresywnych Karaibów, którzy opanowali całe Karaiby. Wyspę odkrył w 1493 roku Krzysztof Kolumb podczas jego drugiej wyprawy do Ameryki. Nadał jej nazwę związaną z kościołem Santa Maria la Antigua w Sewilli. Hiszpańskie osadnictwo nie trwało jednak dłużej niż 100 lat, głównie z powodu niedostatku wody pitnej oraz oporu ze strony Karaibów. Dopiero w 1632 roku na wyspie z sukcesem osiedlili się Anglicy, którzy przybyli z Saint Kitts. W 1684 roku na wyspę przybył Christopher Codrington, który rozpoczął zakładanie plantacji trzciny cukrowej na Antigui. W 1967 roku wyspa, wraz z Barbudą i Redondą uzyskały częściową autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 roku uzyskały pełną niezależność ogłaszając niepodległość kraju nazwanego Antigua i Barbuda.

Stolica kraju, Saint John ‘s to dość rozległe, ładnie zaplanowane miasto oddalone ok. 10 km od lotniska. Miasto urzeka brukowanymi chodnikami i charakterystycznymi drewnianymi domami z werandami  i dachami z blachy falistej. Na Antiqui warto jeszcze obejrzeć dawne forty z XVIII wieku. Sporo z nich wznieśli Brytyjczycy i rozciągają się z nich piękne widoki. Poza stolicą warto także odiwedzic znajdujący się w odległości ok. 18 km Park Narodowy Nelson’s Dockyard, jedna z największych atrakcji wschodnich Karaibów. A serce parku stanowi odnowiona georgiańska stocznia marynarki wojennej. Zresztą to nie jedyny park na wyspie – inny to Indian Town, z bardzo malowniczym naturalnym mostem Devil’s Bridge. 


Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Antiqui, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Antiqua, Karaiby
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973