TYP: a1

Podsumowanie Próchno i Rdza 2023

poniedziałek, 23 października 2023

W ostatni weekend na wodach Zatoki Gdańskiej już po raz piętnasty w ramach Zlotu "Próchno i Rdza" spotkały się Jachty z Duszą. Mimo bardzo zmiennej i wietrznej pogody na Helu i w Gdyni zameldowało się trzydzieści jachtów. Po raz kolejny klasyczne konstrukcje stalowe i drewniane udowodniły, że nie straszna im jesienna pogoda!

W ostatni piątek na zaproszenie prezydenta Gdyni, Pana Wojciecha Szczurka, trzydzieści drewnianych i stalowych jachtów zacumowało w ciasnych tratwach wzdłuż Falochronu Wschodniego w Marinie w Gdyni. Większość z nich niosła pod salingami pióropusze kolorowych banderek świadczące o tym, że nie pierwszy raz biorą udział w Zlocie "Próchno i Rdza".
Podczas gdy większość żeglarskich imprez zakłada regatową rywalizację, organizowane od 2009 roku spotkania Jachtów z Duszą są po prostu świętem nieszablonowego żeglarstwa: Przy gdyńskim falochronie zacumowały obok siebie tradycyjne polskie konstrukcje - mahoniowe opale i stalowe J-80, wspaniałe oldtimery, jachty wyprawowe wsławione wyprawami na koniec świata i jednostki dosłownie zabytkowe! Wszystkie one zostały przyprowadzone na zlot przez żeglarzy, którzy ponad hotelową wygodę wnętrza cenią sobie dzielność morską.
Zmienna i momentami bardzo wietrzna pogoda sprawiła, że uczestnicy "Próchna i Rdzy" mieli okazję popisać się walorami nautycznymi swoich jachtów. Zlot rozpoczął się tradycyjnie od spotkania jachtów na Helu już w czwartkowe popołudnie - gdzie cała flotylla przybyła niesiona dosłownie sztormowymi porywami wiatru. Największe gratulacje od wszystkich zebrała maleńka (ledwie 7,7m długości, mniej niż pół metra wolnej burty) ponad 110-letnia Phyllis, która wpłynęła do portu na Helu w najsilniejszym wietrze - udowadniając po raz kolejny, że drewnianymi jachtami pływają załogi z żelaza!
Na szczęście piątkowa i sobotnia aura były już bardziej łaskawe i żegluga we flotylli do Gdyni oraz sobotnia parada pod żaglami na trasie Gdynia - Sopot - Gdynia mogły odbyć się już w nieco bardziej sprzyjających warunkach. Nawet deszcz, który straszył w piątkowe popołudnie, przestał padać tak, by zaplanowane na wieczór oficjalne powitanie uczestników Zlotu i koncert szantowy mogły odbyć się pod gołym niebem.
W sobotnie przedpołudnie załogi "Próchna i Rdzy" wzięły udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej kpt. Andrzeja Drapelli w Alei Żeglarstwa Polskiego. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, bo dla wielu spośród uczestników Zlotu kpt. Drapella był mentorem i wzorem do naśladowania. Był też przyjacielem i wielkim kibicem idei "Próchna i Rdzy", o czym opowiedział zebranym organizator zlotu, kpt. Maciej Sodkiewicz.
W niedzielny poranek, zmęczeni - ale zadowoleni - uczestnicy Zlotu rozpłynęli się do macierzystych portów, obiecując sobie ponowne spotkanie - najpóźniej za rok, na kolejnej edycji "Próchna i Rdzy".

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521