TYP: a1

Mierzeja Wiślana – umowa z wykonawcą będzie podpisana w tym tygodniu

wtorek, 1 października 2019
Anna Ciężadło

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oznajmił, że umowa z wykonawcą pierwszego etapu prac związanych z przekopem przez Mierzeję Wiślaną zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu. Padła nawet dokładna data: 4 października.

 

Zgodnie z zapowiedziami ministra podpisanie umowy poprzedziła procedura przetargowa, na podstawie której wyłoniono firmę, która zajmie się wykonaniem przekopu. Realizacja inwestycji od początku budziła spore emocje, zarówno wśród zwolenników, jak i wśród przeciwników przekopu. Mimo to, prace nad przekopem trwają, a fakt ogłoszenia przez ministra konkretnej daty podpisania umowy z wykonawcą oznacza, że etap przygotowawczy mamy już za sobą.

 

Działania przygotowawcze objęły między innymi opracowanie dokumentacji technicznej oraz przygotowanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Konieczne było również uzyskanie stosownych pozwoleń: wodno-prawnego, na realizację inwestycji i na wycinkę drzew. Tam, gdzie była taka możliwość, podjęto prace związane z zabezpieczeniem i przenoszeniem roślinności. Jak poinformował minister Gróbarczyk, działania przygotowawcze objęły również przeprowadzenie badań archeologicznych i ferromagnetycznych. Całość dokumentacji i pozwoleń zgromadzonych w trakcie procedury przygotowawczej liczy w sumie 3 tys. 286 stron.

 

Zwycięzcą przetargu na wykonanie pierwszego etapu prac przy przekopie została belgijska spółka N. V. Besix SA, wraz z polskimi spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o.. Polsko-belgijskie konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę: 992 mln 270 tys. 523 PLN. Konkurencyjne firmy złożyły trzy odwołania od wyników przetargu, jednakże Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła je, potwierdzając tym samym, że wybór konsorcjum NDI jako wykonawcy był zgodny z prawem.


 

Tagi: mierzeja wiślana, przekop, Gróbarczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771