TYP: a1

Żegnamy Władysława Wiśniewskiego

poniedziałek, 6 listopada 2017
Z mediów/MF

W wieku 89 lat zmarł Władysław Wiśniewski - wybitny inżynier i gdynianin, autor wielu patentów, odznaczony Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

 

 

Władysław Wiśniewski był autorem lub współautorem ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju - w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji – ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku. Opracował m.in.: urządzenia spinające do lin trałowych; nowoczesne włoki do połowu ryb, sortownię ryb - w tym czasie najlepsze trawlery w innych krajach nie miały takich nowoczesnych urządzeń. Władysław wiśniewski szkolił również załogi statków zakupionych przez zagranicznych armatorów w Stoczni Gdyńskiej. Z innych, „pozamorskich” dziedzin Władysław Wiśniewski projektował też oczyszczalnie ścieków i utylizatory, np.  utylizator do odpadów szpitalnych, osadów półpłynnych, czy odpadów laboratoryjnych.

W lutym 2017 r. Władysław Wiśniewski otrzymał od Rady Miasta Gdyni Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni".

 

Tagi: Władysław Wiśniewski, trawler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 January

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871