TYP: a1

Żegnamy Władysława Wiśniewskiego

poniedziałek, 6 listopada 2017
Z mediów/MF

W wieku 89 lat zmarł Władysław Wiśniewski - wybitny inżynier i gdynianin, autor wielu patentów, odznaczony Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

 

 

Władysław Wiśniewski był autorem lub współautorem ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju - w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji – ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku. Opracował m.in.: urządzenia spinające do lin trałowych; nowoczesne włoki do połowu ryb, sortownię ryb - w tym czasie najlepsze trawlery w innych krajach nie miały takich nowoczesnych urządzeń. Władysław wiśniewski szkolił również załogi statków zakupionych przez zagranicznych armatorów w Stoczni Gdyńskiej. Z innych, „pozamorskich” dziedzin Władysław Wiśniewski projektował też oczyszczalnie ścieków i utylizatory, np.  utylizator do odpadów szpitalnych, osadów półpłynnych, czy odpadów laboratoryjnych.

W lutym 2017 r. Władysław Wiśniewski otrzymał od Rady Miasta Gdyni Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni".

 

Tagi: Władysław Wiśniewski, trawler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857