TYP: a1

Na wieczną wachtę odeszła Mira Urbaniak

poniedziałek, 30 sierpnia 2021
Z mediów

To kolejna w ostatnim czasie śmierć osoby blisko związanej z morzem i morską kulturą. 29 sierpnia na wieczną wachtę przeszła Mira Urbaniak, żeglarka, dziennikarka, popularyzatorka morza, autorka wielu książek o tematyce morskiej. Miała 70 lat.

 

Urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Dorastała w Wolinie i na Helu, studiowała w Trójmieście, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Zawodowe życie związała jednak z dziennikarstwem- współpracowała m.in. z TVP Gdańsk, Radiem Kołobrzeg i magazynem Rejs.

Całe jej życie toczyło się wokół wielkiej wody. Pływała na „Zawiszy Czarnym”, „Fryderyku Chopinie” i „Darze Młodzieży". Opłynęła przylądek Horn. Swoje rejsy relacjonowała w mediach. Organizowała zloty żaglowców - Zloty Oldtimerów w Szczecinie, zloty żaglowców The Cutty Sark Tall Ships’ Races w Szczecinie i Gdyni, pisała książki o żeglarstwie, była członkinią kapituły Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

- Kochała dziennikarstwo i morze, a owocem tej miłości była popularyzacja żeglarstwa, której Mira oddawała się niestrudzenie do ostatnich dni życia. Robiła to z humorem, znawstwem i jedyną w swoim rodzaju swadą - napisano o niej na fanpage’u facebookowym Press Clubu Polska.

 

 

Tagi: Mira Urbaniak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911