TYP: a1

Kobieta dowódcą lotniskowca?

czwartek, 26 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

Takie rzeczy tylko w US Navy. Pani kapitan Amy Bauernschmidt właśnie została dowódcą lotniskowca o napędzie atomowym. Jest to pierwszy w historii przypadek, kiedy kobiecie powierzono dowództwo nad tego rodzaju jednostką.

Kim jest Amy?

Pani kapitan to prawdziwa kobieta pracująca – taka, co to nie da sobie w kaszę dmuchać, doskonale wie, czego chce i dąży uparcie, by to osiągnąć. Co ciekawe, nie od razu została marynarzem – początkowo odbyła przeszkolenie na pilota śmigłowca.

Ale żeby nie było – śmigłowca  mającego coś niecoś wspólnego z morzem. Była bowiem przydzielona do Light Submarine Hunting Helicopter Squadron 45 „Wolfpack” w Kalifornii – formacji służącej do zwalczania okrętów podwodnych. Jako pilot została też zaokrętowana na niszczycielu USS John Young i brała udział w operacjach w Zatoce Perskiej.

Dalsze kroki

Potem było jeszcze ciekawiej – pani Bauernschmidt została adiutantem dowódcy 7 Grupy Bojowej Lotniskowców, a następnie Grupy uderzeniowej USS John C. Stennis. Pięć lat temu została pierwszym oficerem na lotniskowcu USS Abraham Lincoln - jednostki o napędzie atomowym, mającej 5-tysięczną załogę.

Amy była pierwszą kobietą na tym stanowisku, a zarazem drugą najważniejszą osobą na lotniskowcu. Objęcie dowództwa tego okrętu było więc niejako naturalną koleją rzeczy. Nominowano ją w grudniu 2020 roku, a oficjalne przejęcie dowództwa USS Abraham Lincoln nastąpiło 19 sierpnia bieżącego roku. 

 

Tagi: US Navy, lotniskowiec, kapitan, kobieta, marynarka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852