TYP: a1

Zmarł Bohdan Sienkiewicz, współtwórca Latającego Holendra

czwartek, 22 lipca 2021
Z mediów/Onet

Zmarł Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, podróżnik, niestrudzony popularyzator morza, współtwórca programu „Latający Holender”. Miał 89 lat.

 

Bohdan Sienkiewicz zmarł we wtorek, 20 lipca, w Gdyni. Był przede wszystkim popularyzatorem morza i żeglarstwa, współtwórcą i prowadzącym legendarnego programu TV „Latający Holender”, emitowanego w latach 1967 - 1993. Laureat Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wychowanie morskie młodzieży.

 

Bohdan Sienkiewicz urodził się w 1931 r. w Stolinie. W 1951 r. rozpoczął studia na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie. Pięć lat później uzyskał tytuł magistra ekonomiki transportu morskiego w sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. W latach 70. studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego film dyplomowy (80 dni na Darze Pomorza") opowiadał o udziale fregaty w uroczystościach 200-lecia Stanów Zjednoczonych.

Przez większość swojego życia był związany z Gdynią. Razem z Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem, Wojciechem Zaczkiem oraz Rafałem Witkowskim stworzył koncepcję programu „Latający Holender”, ale tworzył także filmy poświęcone Afryce oraz programy podróżnicze z cyklu „Dookoła świata”. Przez cztery lata był korespondentem Polskiego Radia i TVP w Afryce. W latach 1965-1971 był zastępcą redaktora naczelnego TVP Gdańsk, a między 1971 r. a 1976 r. - redaktorem naczelnym.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

 

Tagi: Bohdan Sienkiewicz, Latający Holender
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882