TYP: a1

Zmarł Bohdan Sienkiewicz, współtwórca Latającego Holendra

czwartek, 22 lipca 2021
Z mediów/Onet

Zmarł Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, podróżnik, niestrudzony popularyzator morza, współtwórca programu „Latający Holender”. Miał 89 lat.

 

Bohdan Sienkiewicz zmarł we wtorek, 20 lipca, w Gdyni. Był przede wszystkim popularyzatorem morza i żeglarstwa, współtwórcą i prowadzącym legendarnego programu TV „Latający Holender”, emitowanego w latach 1967 - 1993. Laureat Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wychowanie morskie młodzieży.

 

Bohdan Sienkiewicz urodził się w 1931 r. w Stolinie. W 1951 r. rozpoczął studia na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie. Pięć lat później uzyskał tytuł magistra ekonomiki transportu morskiego w sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. W latach 70. studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego film dyplomowy (80 dni na Darze Pomorza") opowiadał o udziale fregaty w uroczystościach 200-lecia Stanów Zjednoczonych.

Przez większość swojego życia był związany z Gdynią. Razem z Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem, Wojciechem Zaczkiem oraz Rafałem Witkowskim stworzył koncepcję programu „Latający Holender”, ale tworzył także filmy poświęcone Afryce oraz programy podróżnicze z cyklu „Dookoła świata”. Przez cztery lata był korespondentem Polskiego Radia i TVP w Afryce. W latach 1965-1971 był zastępcą redaktora naczelnego TVP Gdańsk, a między 1971 r. a 1976 r. - redaktorem naczelnym.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

 

Tagi: Bohdan Sienkiewicz, Latający Holender
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911