TYP: a1

Teraz to się zacznie...

poniedziałek, 24 lipca 2023
Hanka Ciężadło

… a może już się zaczęło? W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy stanowisko Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO) obejmie kobieta – pani admirał Lisa Franchetti. Zastąpi ona na adm. Michaela M. Gildaya, który pełnił tę funkcję od 2019 roku. Co to dokładnie oznacza? I czy "baba" na mostku to dobry pomysł? 

Dziarski dziadek

Joe Biden jest szczególnym prezydentem, chociażby z tego powodu, że polityką zajmuje się od niemal pół wieku (kiedy zaczynał, miał zaledwie 29 lat i był jednym z najmłodszych senatorów w historii USA).

Mimo iż złośliwi twierdzą, że dzisiaj dziadek jest już nieco skostniały, nominacja, jaką ogłosił w miniony weekend, zdecydowanie temu przeczy. Fakt, że na stanowisko dowódcy US Nawy wyznaczył kobietę, z pewnością jest doskonałym wizerunkowo posunięciem, a przy tym wyrazem zaufania do jej wiedzy i umiejętności.

Oczywiście ogłoszenie nominacji nie jest równoznaczne z objęciem stanowiska – teraz pomysł prezydenta musi jeszcze zatwierdzić senat. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to czysta formalność.

„Baba” u steru?

Straszne, prawda? W rzeczywistości jednak ta nominacja nie powinna być dla świata wielkim zaskoczeniem. Dotychczas pani admirał była bowiem zastępcą Szefa Operacji Morskich, a więc awans, jaki właśnie ogłosił Joe Biden, jest dla niej przesunięciem o zaledwie jeden schodek wyżej. Można by powiedzieć – naturalna ścieżka kariery (gdyby nie to, że jest to kariera „w szpilkach”).

Co ważne, pani admirał Franchetti będzie nie tylko pierwszą kobietą na stanowisku Szefa Operacji Morskich; będzie to też pierwszy w historii przypadek, gdy „baba” stanie na czele Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (Joint Chiefs of Staff). To Kolegium od czasów II wojny światowej jest najwyższym organem władzy wykonawczej USA i skupia dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych. Z objęciem tak wysokiego stanowiska wiąże się więc naprawdę duża odpowiedzialność — czy zatem „płeć słaba” poradzi sobie z tym wyzwaniem?

Kim jest pani admirał?

Wygląda na to, że twardą babką z Rochester (stan Nowy Jork); od czasu rozpoczęcia służby w 1985 roku wytrwale pięła się po kolejnych szczeblach kariery oficerskiej, służąc na różnych typach jednostek i w rozmaitych formacjach (jeśli ktoś jest bardzo ciekawy szczegółów, można je znaleźć na stronie departamentu obrony USA). Dla nas istotne jest, że była w swojej pracy na tyle dobra, iż otrzymała szereg odznaczeń – między innymi:

  • Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę,

  • Medal Sił Lądowych za to samo,

  • Medal Departamentu Obrony (tym razem za Wzorową Służbę – i to dwa razy),

  • Medal za Chwalebną Służbę – pięć razy,

  • a na dodatek cztery Medale Pochwalne i dwa Medale za Osiągnięcie.

Krótko mówiąc, wygląda na to, że uśmiechnięta pani admirał mimo ogromu wyzwań sprawdzi się na nowym stanowisku. Serdecznie gratulujemy nominacji – i życzymy dalszych sukcesów. 

 

Fotografia tytułowa - Wikipedia, Public Domain/ US Navy

Tagi: USA, US Navy, nominacja, kobieta, dowódca, Franchetti, Biden
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521