TYP: a1

Zbliża się Shanties 2018!

poniedziałek, 22 stycznia 2018
Monika Frenkiel

Już za chwileczkę, już za momencik…Kraków znów będzie rozbrzmiewał żeglarską piosenką. Ostatni weekend lutego to tradycyjne, 37. już spotkanie z Festiwalem Shanties. Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wydarzenia. 

Festiwalowy żaglowiec zacumuje na czterech scenach: w kameralnej sali studia S5 Radia Kraków w trakcie dwóch balladowych koncertów; na piątkowe koncerty zapraszamy do oddanego po generalnym remoncie klubu Studio; a w sobotę i niedzielę cumujemy koncertowo w spokojnej przystani kina Kijów. Centrum.

 

W każdym z miejsc będzie okazja poznać różnorodność muzyki związanej z morzem - od tradycyjnych pieśni pracy z żaglowców, poprzez energiczny folk morski, aż po żeglarskie ballady. Czekają nas niepowtarzalne i zaskakujące koncerty tematyczne - w tym roku ponownie w reżyserii Marka Szurawskiego druga część opowieści rumowych o intrygującym tytule, „Na świetlistych, mglistych wyspach Hawaj…”. W piątkową noc z klubu Studio wybrzmi huk pirackich dział! Koncert folkowy z okazji jubileuszu 30-lecia zespołu Mietek Folk (klasyki gatunku) przy nieocenionej pomocy twórczej brytyjskiego zespołu o wymownej nazwie „Pyrates!” zagwarantuje wiele niespodzianek i barwne widowisko żeglarskie.

 

Z niecierpliwością czekamy na koncert szanty klasycznej „pod batutą” Jacka Jakubowskiego – dyrygenta jedynego w Polsce męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny”, natomiast koncert finałowy dostał się w ręce zespołu Perły i Łotry. Jak zawsze pamiętano także o najmłodszych i ich rodzicach. Z myślą o nich przygotowano dwa koncerty – widowiska żeglarskie w piątkowe i sobotnie przedpołudnie, a to nie koniec niespodzianek programowych.

 

Jak wielka siła tkwi w szancie będziemy udowadniać w trakcie wspólnego plenerowego śpiewania  w sobotnie popołudnie na Rynku Głównym w Krakowie 24 lutego. Już teraz rezerwujcie czas!

 

Na 4 scenach podczas 15 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Koncertom towarzyszyć będą wystawy, kiermasz żeglarski, happening i wiele innych.

 

Program Festiwalu dostępny TUTAJ

Tagi: Shanties 2018
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872