TYP: a1

Zawisza Czarny opuszcza Gdynię

piątek, 26 czerwca 2015
Informacja prasowa
Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W sobotę 27 czerwca odbędzie się pożegnanie żaglowca.

S/y Zawisza Czarny
"SyZawiszCzarnyII" autorstwa Piotr Berliński - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

W sobotę, 27 czerwca 2015, o godzinie 17.00 z Basenu Prezydenta w Gdyni wypływa w trzymiesięczną podróż harcerski żaglowiec Zawisza Czarny.

Statek odwiedzi Oslo, Kopenhagę, Stavanger, Bergen, Wyspy Szetlandzkie, Edynburg, Dejfzil, Amsterdam, Londyn, Helgoland, Cuxhaven, Lubekę, Rostock.

Na swym pokładzie będzie gościł między innymi harcerzy z Poznania, młodych żeglarzy z Grodziska Mazowieckiego, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc, oraz młodzież w ramach otwartych rejsów Vikingów, odbywanych po fiordach Norwegii.

W niedzielę, rejs rozpoczną niewidomi żeglarze, którzy wyruszają na pokładzie dzielnego żaglowca w X edycji programu Zobaczyć Morze. Pokieruje nimi kpt. Aleksandra Emche.

W czasie swej podróży żaglowiec odwiedzi dwie duże imprezy kulturalne: Zlot Chórów w Dejfzil (Holandia) oraz festiwal w Edynburgu (Szkocja). W czasie tych wydarzeń załogę Zawiszy Czarnego będą stanowili chórzyści Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, którzy oprócz tego że pięknie śpiewają, to naprawdę żeglują na Zawiszy Czarnym.

Żaglowcowi życzymy stopy wody pod kilem i zawsze pomyślnych wiatrów, a mieszkańców Gdyni i turystów zapraszamy do pożegnania Zawiszy Czarnego.
Tagi: Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932