TYP: a1

Załoga ENERGA Sailing już w Polsce

piątek, 13 grudnia 2013
Informacja prasowa
Energa - przywitanie
Fot. R. Hajduk
We wtorkowy wieczór, do kraju powróciła załoga jachtu ENERGA w składzie: Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski. Polacy ukończyli prestiżowe regaty Transat Jacques Vabre na 7. miejscu i uzyskali tym samym kwalifikację do najważniejszej imprezy przyszłego sezonu – wyścigu okołoziemskiego Barcelona World Race 2014. Na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina żeglarzy witali m.in. kibice oraz przedstawiciele mediów ogólnopolskich.


Załoga ENERGA Sailing jest pierwszą w historii polskiego żeglarstwa, która wzięła udział w regatach zaliczanych do jednych z najtrudniejszych typu double-handed. Duet Gutkowski-Marczewski rozpoczął rywalizację 7 listopada, gdy, wraz z pozostałymi dziewięcioma jednostkami klasy IMOCA Open 60, wypłynął z portu we francuskim Hawrze. Polacy pokonali trasę liczącą ponad 5500 mil morskich i dopłynęli do mety w brazylijskim Itajai w czasie 20 dni, 10 godzin, 47 minut i 17 sekund.

Cieszymy się, że pierwszy, historyczny start polskiej załogi w Transat Jacques Vabre zakończył się pozytywnym wynikiem. Mamy w rękach „paszporty” do Barcelony i to jest najważniejsze. Przy odrobinie szczęścia mogliśmy zawalczyć nawet o 5. miejsce, ale na pewno wyciągniemy wnioski z tego startu i w przyszłorocznych regatach okołoziemskich postaramy się jeszcze bardziej zbliżyć do czołówki – powiedział skiper jachtu ENERGA, Zbigniew Gutkowski.

Żeglarz podkreślił, że start w TJV był ważny także pod względem popularyzacji dyscypliny w Polsce, której wciąż jest bardzo daleko do Francji uważanej za „mekkę” światowego żeglarstwa. Gutkowski wyraził również wdzięczność za wszelkie wsparcie udzielone załodze podczas przygotowań i samej rywalizacji, a specjalne podziękowania skierował do swojego partnera z załogi – Macieja Marczewskiego, który udanie zadebiutował w roli co-skipera.

Już po Nowym Roku, ekipę ENERGA Sailing czeka czas intensywnych analiz i przygotowań, których zwieńczeniem będzie udział w okołoziemskich regatach Barcelona World Race – początek rywalizacji zaplanowano na 31 grudnia 2014 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899