W fińskim Turku zakończył się zlot żaglowców w ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Żaglowce wystartowały już do regat i wzięły kurs na Gdynię!
W grupującej największe żaglowce klasie „A" ścigają się takie kolosy jak rosyjskie „Sedov" i „Kruzensztern", fregaty „Mir" i „Dar Młodzieży", barkentyna „Thalassa", bryg „Fryderyk Chopin" i szkuner „Gulden Leeuw". Na pokładach żaglowców płynie między innymi ekipa Telewizji Polskiej (relację z rejsu będzie można zobaczyć na antenie TVP 3 września w programie „Kawa czy Herbata", który transmitowany będzie z... Gdyni - z pokładu Daru Młodzieży) oraz specjalny korespondent radiowej „Trójki" - redaktor Ernest Zozuń.
Uczestnicy regat mają do Gdyni ponad 300 mil morskich. Będzie to jednocześnie wyścig dwóch siostrzanych fregat zbudowanych w Stoczni Gdańskiej „Mira" i „Daru Młodzieży" o nagrodę ufundowaną przez ich konstruktora Zygmunta Chorenia - „The Choreń Tea Pot Trophy". Kapitan szybszej jednostki odbierze w piątek 3 września na scenie głównej nagrodę z rąk fundatora oraz Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który objął patronat nad wyścigiem.
Stocznia w Gandawie przekazała armatorowi Star Clipper wielki pasażerski żaglowiec "Star Flyer", oceniony jako "żeglarski szlagier" z racji rozwiązań technologicznych.
niedziela, 16 czerwca 1991
W Goteborgu kończą się regaty Volvo Ocean Race 9 edycji, wygrywa Mike Senderson na "ABN Ambro Bank".
piątek, 16 czerwca 2006
Zmarł Bernard Moitessier, m.in. słynny z rejsu na jachcie "Joshua" dookoła świata, autor wielu książek żeglarskich, m.in. "Pod żaglami wokół Hornu", Długa droga".
czwartek, 16 czerwca 1994
Serge Madec na "Jet Services V" ustanowił rekord przejścia północnego Atlantyku na 6 dni, 13 godzin, 3 minuty i 32 sekundy. Później rekord ten został pobity przez Steve'a Fossetta na "Playstation" (4 dni, 17 godzin, 28 minut i 6 sekund).