TYP: a1

Yacht Club Sopot wystartuje w Mistrzostwach Europy ORC 2017 na jachcie TP52

czwartek, 8 czerwca 2017
Informacja prasowa

24-29 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej pojawią się jachty z całej Europy, żeby walczyć o tytuł mistrza Europy ORC. Wśród nich znajdzie się załoga Yacht Club Sopot, którą ponownie poprowadzi Mateusz Kusznierewicz. Klub wystawi do regat wyjątkową jednostkę klasy TP52.

To już pewne, Yacht Club Sopot wystartuje w Mistrzostwach Polski i Europy ORC 2017. Dla zespołu pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza będzie to kolejny start i zupełnie nowe doświadczenie. Mistrzostwa Europy poprzedzone są Mistrzostwami Polski, które załoga traktuje jako trening i przygotowanie do głównych regat. Wybuchowa mieszanka profesjonalistów oraz amatorskich zapaleńców to już tradycja startów załogi Yacht Club Sopot, podobnie będzie na Mistrzostwach Polski i Europy ORC. Team złożony będzie w systemie PRO-AM 5/10, a sternikami odpowiednio w Mistrzostwach Polski i Europy będą: Rafał Sawicki - były kadrowicz oraz trener kadry olimpijskiej klasy 470 oraz Mateusz Kusznierewicz - mistrz olimpijski, jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych. Załogę uzupełnią doświadczeni żeglarze z Pawłem Górskim i Adamem Skomskim na czele.

 

Załoga Yacht Club Sopot wystartuje na idealnie skrojonej pod regaty w formule ORC maszynie regatowej - TP52 o nazwie „Wet Job”. Jacht został zakupiony przez polskiego armatora i zostanie sprowadzony do Sopotu specjalnie na Mistrzostwa Europy.

 

- Jacht regatowy klasy TP52 to wyjątkowa i bardzo zaawansowana technicznie jednostka. Kluczowe jest tu niezwykle precyzyjne prowadzenie, opanowanie manewrów na trasie regat, bardzo dokładny podział 15-osobowej załogi na departamenty oraz szlifowany przez dwa miesiące playbook, czyli szczegółowa instrukcja działania przy poszczególnych sytuacjach, w których przyjdzie się zmierzyć podczas startu w regatach – podkreśla Paweł Górski z Yacht Club Sopot.

 

Jacht, na którym będzie startowała klubowa załoga, żeglował wcześniej pod nazwą „Aniene”, i ma już na swoim koncie tytuł Mistrzostw Europy ORC z roku 2013.

 

- Jestem niesamowicie podekscytowany możliwością żeglugi na jachcie klasy TP52. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek regatowych, które do tej pory mogłem śledzić jedynie na filmach. Na Mistrzostwach Polski będę miał przyjemność poprowadzić załogę Yacht Club Sopot i cały jacht, a na Mistrzostwach Europy postaram się wspomóc Mateusza, abyśmy wspólnie jako polska załoga, mogli powalczyć o jak najlepszy wynik – mówi Rafał Sawicki.

 

Dr Irena Eris European Championship ORC Gdańsk 2017 to regaty, jakich w Polsce jeszcze nie było. Od 21 do 23 lipca w Gdańsku odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski ORC, a od 24 do 29 lipca gdańska marina stanie się na blisko tydzień domem dla około 100 morskich jachtów i 800 zwodników. Dzięki formule przelicznikowej rywalizować ze sobą będą jednostki o różnej wielkości. Jachty zostaną podzielone na trzy grupy, według specjalnego współczynnika wyrównawczego CDL. Emocje dla miłośników sportów wodnych są gwarantowane, a dla załogi Yacht Club Sopot to kolejne regaty, które wiążą się nie tylko z wielką przyjemnością i ogromną dawką żeglarstwa sportowego, ale przede wszystkim dają wyjątkową możliwość kontaktu z jachtami, których ciężko szukać w polskich marinach.

 

- Plan jest taki, w lipcu wystartuję w Mistrzostwach Polski ORC w międzynarodowym projekcie, a następnie przesiadam się na jacht klasy TP52, żeby wziąć udział w Mistrzostwach Europy właśnie z załogą Yacht Club Sopot. Startujemy pod polską banderą, a ja po raz kolejny popłynę w roli sternika z czego bardzo się cieszę. W klubie panuje świetna atmosfera, klub się rozwija i zespół, który go prowadzi ma już potwierdzone kolejne bardzo ciekawe plany na drugą część tego roku oraz na sezon 2018 – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz.

 

Chętnych do startu wraz z załogą YCS zarówno w Mistrzostwach Polski jak i Mistrzostwach Europy zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie www.yachtclubsopot.com. Pozostały jeszcze tylko dwa wolne miejsca na pokładzie jachtu TP52.

 

 

 

Tagi: regaty, Mateusz Kusznierewicz, Yacht Club Sopot, Dr Irena Eris European Championship ORC
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920