TYP: a1

Yacht Club Sopot wystartuje w Mistrzostwach Europy ORC 2017 na jachcie TP52

czwartek, 8 czerwca 2017
Informacja prasowa

24-29 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej pojawią się jachty z całej Europy, żeby walczyć o tytuł mistrza Europy ORC. Wśród nich znajdzie się załoga Yacht Club Sopot, którą ponownie poprowadzi Mateusz Kusznierewicz. Klub wystawi do regat wyjątkową jednostkę klasy TP52.

To już pewne, Yacht Club Sopot wystartuje w Mistrzostwach Polski i Europy ORC 2017. Dla zespołu pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza będzie to kolejny start i zupełnie nowe doświadczenie. Mistrzostwa Europy poprzedzone są Mistrzostwami Polski, które załoga traktuje jako trening i przygotowanie do głównych regat. Wybuchowa mieszanka profesjonalistów oraz amatorskich zapaleńców to już tradycja startów załogi Yacht Club Sopot, podobnie będzie na Mistrzostwach Polski i Europy ORC. Team złożony będzie w systemie PRO-AM 5/10, a sternikami odpowiednio w Mistrzostwach Polski i Europy będą: Rafał Sawicki - były kadrowicz oraz trener kadry olimpijskiej klasy 470 oraz Mateusz Kusznierewicz - mistrz olimpijski, jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych. Załogę uzupełnią doświadczeni żeglarze z Pawłem Górskim i Adamem Skomskim na czele.

 

Załoga Yacht Club Sopot wystartuje na idealnie skrojonej pod regaty w formule ORC maszynie regatowej - TP52 o nazwie „Wet Job”. Jacht został zakupiony przez polskiego armatora i zostanie sprowadzony do Sopotu specjalnie na Mistrzostwa Europy.

 

- Jacht regatowy klasy TP52 to wyjątkowa i bardzo zaawansowana technicznie jednostka. Kluczowe jest tu niezwykle precyzyjne prowadzenie, opanowanie manewrów na trasie regat, bardzo dokładny podział 15-osobowej załogi na departamenty oraz szlifowany przez dwa miesiące playbook, czyli szczegółowa instrukcja działania przy poszczególnych sytuacjach, w których przyjdzie się zmierzyć podczas startu w regatach – podkreśla Paweł Górski z Yacht Club Sopot.

 

Jacht, na którym będzie startowała klubowa załoga, żeglował wcześniej pod nazwą „Aniene”, i ma już na swoim koncie tytuł Mistrzostw Europy ORC z roku 2013.

 

- Jestem niesamowicie podekscytowany możliwością żeglugi na jachcie klasy TP52. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek regatowych, które do tej pory mogłem śledzić jedynie na filmach. Na Mistrzostwach Polski będę miał przyjemność poprowadzić załogę Yacht Club Sopot i cały jacht, a na Mistrzostwach Europy postaram się wspomóc Mateusza, abyśmy wspólnie jako polska załoga, mogli powalczyć o jak najlepszy wynik – mówi Rafał Sawicki.

 

Dr Irena Eris European Championship ORC Gdańsk 2017 to regaty, jakich w Polsce jeszcze nie było. Od 21 do 23 lipca w Gdańsku odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski ORC, a od 24 do 29 lipca gdańska marina stanie się na blisko tydzień domem dla około 100 morskich jachtów i 800 zwodników. Dzięki formule przelicznikowej rywalizować ze sobą będą jednostki o różnej wielkości. Jachty zostaną podzielone na trzy grupy, według specjalnego współczynnika wyrównawczego CDL. Emocje dla miłośników sportów wodnych są gwarantowane, a dla załogi Yacht Club Sopot to kolejne regaty, które wiążą się nie tylko z wielką przyjemnością i ogromną dawką żeglarstwa sportowego, ale przede wszystkim dają wyjątkową możliwość kontaktu z jachtami, których ciężko szukać w polskich marinach.

 

- Plan jest taki, w lipcu wystartuję w Mistrzostwach Polski ORC w międzynarodowym projekcie, a następnie przesiadam się na jacht klasy TP52, żeby wziąć udział w Mistrzostwach Europy właśnie z załogą Yacht Club Sopot. Startujemy pod polską banderą, a ja po raz kolejny popłynę w roli sternika z czego bardzo się cieszę. W klubie panuje świetna atmosfera, klub się rozwija i zespół, który go prowadzi ma już potwierdzone kolejne bardzo ciekawe plany na drugą część tego roku oraz na sezon 2018 – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz.

 

Chętnych do startu wraz z załogą YCS zarówno w Mistrzostwach Polski jak i Mistrzostwach Europy zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie www.yachtclubsopot.com. Pozostały jeszcze tylko dwa wolne miejsca na pokładzie jachtu TP52.

 

 

 

Tagi: regaty, Mateusz Kusznierewicz, Yacht Club Sopot, Dr Irena Eris European Championship ORC
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933