TYP: a1

XLI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2022

środa, 26 stycznia 2022
Informacja prasowa

Najbliższa edycja festiwalu będzie miała wymiar szczególny. Będziemy wspominać wielkich nieobecnych, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie: Jurka Porębskiego, Mirę Urbaniak – postacie ważne nie tylko w środowisku żeglarskim, będziemy też celebrować miniony jubileusz 40 – lecia festiwalu, który w ubiegłym roku obchodziliśmy w sposób wirtualny.  W "Rozśpiewany rejs" zapraszamy 24-27 lutego. Tawerna Skipperów &Morze.org tradycyjnie objęła patronat nad festiwalem. 

„I znów przeminął rok”... Tymi słowy Jurek Porębski miał zwyczaj inaugurować festiwal Shanties. To niepisana festiwalowa tradycja - czwartkowy wieczór, czy to w Rotundzie, czy innym miejscu. Pierwszy koncert festiwalu - na scenie uwielbiany przez publiczność Jerzy Porębski. Kilka akordów gitary...i każdy nucił „...a w starej Rotundzie hej żeglarska śpiewka brzmi...” czyli legendarne „Krakowskie Szanty”. W trakcie 40 lat istnienia festiwal Shanties zaowocował wieloma piosenkami z rangą kultowych, piosenek na których wychowały się pokolenia festiwalowej publiczności. Takim też utworem są „Krakowskie Szanty” autorstwa Jerzego Porębskiego.  

Jak mało który utwór, tak dobrze oddaje ducha festiwalu – zagubionego gdzieś między rejsami, a uliczkami Starego Miasta, po których w latach studiów spacerował Jurek Porębski.  

 

Na 4 festiwalowe dni, 13 koncertów na 3 scenach oraz 1 plener zabieramy publiczność w Krakowie w rozśpiewany rejs cytując słowa piosenki „Krakowskie Szanty: „Znów przeminął rok,(…) kołysanie szant rozkołysem dojdzie do ośnieżonych Plant”(...), by „przycumować z rufy ten podwawelski gród”. 

 

Program:

24 lutego (czwartek) 

RADIO KRAKÓW Studio S5 

∙ godz. 20.00 koncert ballad „Rzuć mnie mała” 

wystąpią m. in.:Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj Nim festiwalowy wehikuł rozpędzi się na dobre, pierwszy koncert zawsze ma łagodny nastrój wspomnień. To miejsce dla festiwalowych bardów. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

25 lutego (piątek) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci pt: „Morska robota!” – wystąpi zespół Klang 

Widowiska muzyczne zespołu Klang to barwne przedstawienia wypełnione wspólną nauką piosenek żeglarskich napisanych specjalnie dla dzieci, z elementami ruchu i grupowych tańców. Zespół co roku specjalnie na Festiwal Shanties przygotowuje autorski scenariusz koncertu dla dzieci. To nauka o rzeczach ważnych w zabawowej formule. W koncercie pojawiają się tematy związane z ekologią, geografią, czy historią.  

Szorowanie pokładu? Klarowanie żagli? Kambuz? Praca uszlachetnia, a co dopiero praca w otoczeniu fal i dobrze dobranej załogi! Poza tym nauczmy się, że tylko praca dobrze wykonana ma sens. Zwłaszcza na morzu - z którym, jak wiadomo - żartów nie ma...

∙ godz. 19.00 koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..." prowadzenie: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Ryczące Dwudziestki, Arek Wlizło 

Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub.r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. Wszystko z bogatą ilustracją muzyczną i nawiązaniem do repertuaru takich zespołów i wykonawców jak the Nierobbers, Banana Boat, Trio CON BRIO, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Arek Wlizło, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Kwartet Skrzypcowy (Jola Gacka plus Co.) 

Słowo wiążące Sławomir Gołąb i Marek Szurawski 

W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu. Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

26 lutego (sobota) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci "Czeka nas bajkowa Wielka Rafa Koralowa" - wystąpi Zejman i Garkumpel 

Wyruszamy na egzotyczną wyprawę na Wielką Rafę Koralową. Ośpiewamy istniejące tam stworzenia (ryby, wieloryby, węże morskie i ...płetwonurka). Dowiemy się co nas lęka na nieznanych wodach i zatańczymy znany już taniec z wysp Pacyfiku. Dowiemy się dlaczego powinniśmy chronić rafę. Trochę ekologii, trochę dydaktyki i nieco ruchu.  

RYNEK GŁÓWNY (Wieża Ratuszowa) 

∙ godz. 14.00 „Szanty w Plenerze”  

czyli wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu 

Najmłodszy punkt programowy festiwalu, w tym roku będzie miał swoją małą – 5 tą rocznicę. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadząc dużą liczbę uczestników. To okazja do integracji miłośników żeglarskiej pieśni, która wzbudza wśród przechodniów ciekawość i zainteresowanie, a jej unikatowość i pozytywna wibracja przyciągają nawet szantowych ignorantów, gdyż nie od dziś wiadomym jest, że: „Szanty łączą!”.

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 17.00 koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów" 

prowadzenie: Sławomir Klupś i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Cztery Refy, The Exmouth Shanty Men, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski 

To koncert w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku "gdzieś, tam na krańce wielkiej wody". Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu. 

∙ godz. 22.00 koncert „After party 40-tego Shanties” 

prowadzenie: Piotr Kowalewicz i Waldemar Krasowski 

wystąpią m. in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners, Zejman i Garkumpel 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław. Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

27 lutego (niedziela) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Jak o prawa upominać się - czyli, czego można nauczyć się na gretingu?”  

wystąpi m. in.: The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski, The Pioruners 

Siła koncertu tkwi w ponadczasowym uroku szanty klasycznej, którą Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” w perfekcyjny i skuteczny sposób przywraca światu w unikatowej aranżacji. Dzięki tym zabiegom szanta klasyczna pozbawiona zostaje niesłusznego mitu trudnej, dedykowanej starszej i poważnej widowni. Zepchnięte do lamusa, zapomniane, a przywracane słuchaczom szanty klasyczne, w wykonaniu chóru Zawisza Czarny, dostają drugie życie, a koncert staje się spektaklem muzycznym na 30 męskich głosów dopełnionym strojami z epoki i ubarwianym historiami o życiu na pokładach żaglowców.  

∙ godz. 16.00 koncert finałowy 41-go Shanties - „Sail to distant shores - Perły i Łotry 30 lat później” prowadzenie: Michał Gramatyka i Wojciech Harmansa

wystąpią m. in.: Formacja, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Sąsiedzi, The Nierobbers, Trzecia Miłość, Własny Port 

Jak się starzeć to w wyśmienitym towarzystwie. Perły i Łotry wkroczą w wiek senioralny otoczeni gronem tetryków. Na szczęście wśród wykonawców nie zabraknie wiecznie młodych Dominiki: Żukowskiej i Płonki. Powspominamy, pośpiewamy, pogramy, a potem położymy się grzecznie spać. Jak na seniorów przystało! 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

28 lutego (poniedziałek) 

∙ godz. 20.00 Koncert „Pożegnanie gości zagranicznych” Tawerna Stary Port

 

 

Krakowski Festiwal Shanties

 

    Idea krakowskiego festiwalu piosenki żeglarskiej Shanties pojawiła się w 1981 r., który wówczas zorganizowany miał charakter kameralnego spotkania (20 wykonawców i około 100 widzów) zainicjowanego przez kilku pasjonatów związanych z Młodzieżowym Klubem Morskim „Szkwał”. 

By zrozumieć wyjątkowość i festiwalu trzeba rozważać go przez pryzmat historii. Narodziny imprezy w czasie dziejowej burzy lat 80 – tych, było wydarzeniem wyjątkowym, dającym sposobność do dobrej zabawy, buforem na rzeczywistość, miejscem dającym poczucie wspólnoty ideałów. Wszystko to spowodowało, że pierwsza edycja spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Festiwal w niedługim czasie stał się imprezą na skalę ogólnokrajową, znaną nie tylko w kręgach żeglarskich, a od 1987 roku także festiwalem międzynarodowym. Koncerty festiwalowe z małej kameralnej sali przeniosły się do obecnie legendarnej Rotundy. 

W 1987 roku, po raz pierwszy gośćmi festiwalu byli wykonawcy z zagranicy: Bristol Shantymen, Sollent Breeze, Stormalong John oraz Stan Hugill - człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista. 

Festiwal to quasi lekcja historii, która zawarta w motywie przewodnim, jaki towarzyszy każdej edycji przybliża publiczności m. in. świat dawnych żaglowców. Były tematem m.in.: „Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku”, „Bitwy Morskie”, „Piraci”, „Wielorybnicze Shanties”, „W drodze na Horn” o wyprawie polskiego żaglowca „Zawisza Czarny” dookoła Ameryki Południowej, „Ruszajmy w rejs 2000” nawiązujący do idei regat dookoła świat The Race 2000. Krakowskie Shanties są kolebką wielu żeglarskich szlagierów, które na stałe weszły w kanon klasyki piosenki żeglarskiej, jest także miejscem, gdzie obecnie najpopularniejsze zespoły rozpoczynały swoją karierę szantową: Stare Dzwony, Packet, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Zejman i Garkumpel, to tylko niektórzy zdobywcy wielu nagród w kraju i za granicą związani od samego początku z krakowskim festiwalem. 

Każdego roku pod koniec lutego festiwal Shanties przenosi uczestników w wymiar szczególny. 

W wymiar, gdzie na scenie spotykają się przeszłość z przyszłością, nowe ze starym, tradycja z nowoczesnością, gdzie współistnieją i przenikają się muzyczne kontrasty. Ciągłość festiwalu sprawiła, że był i jest zarzewiem nowych tendencji muzycznych i ich zmian, wychował pokolenia wykonawców i publiczności (w koncertach dla dzieci – które cyklicznie bez przerwy odbywają się na festiwalu od ponad 30 lat(!), wychowały się pokolenia żeglarzy i małych szantymenów. Na genialny pomysł organizacji koncertów dla dzieci wpadł Mirek „Kowal” Kowalewski z zespołem Zejman i Garkumpel. 

Kapitał wypracowany w trakcie 41 letniej historii, podpartej ciągłością, wyróżnia Festiwal Shanties na mapie imprez nie tylko szantowych w Polsce i za granicą.





 

Teraźniejszość czyli "tak jest teraz..."

Obecnemu Festiwalowi Shanties daleko do kategorii małej kameralnej imprezy sprzed 40 lat.

Wielotysięczna publiczność entuzjastycznie bierze udział w kilkunastu proponowanych podczas festiwalu koncertach na wielu scenach. Oprócz kameralnej Rotundy, koncerty przez lata odbywały się w sali KS Korona, potem TS Wisła. Miejscem dodatkowych koncertów jest od 20 lat scena tawerny Stary Port. Rok 2017 stał się początkiem ery koncertów festiwalowych realizowanych w  Kinie Kijów. Centrum, a także sala Radia Kraków. 

Obecnie Festiwal Shanties to:

  • ewenement na skalę światową (w kraju, w którym prawie nie ma tradycji morskich wyrósł jeden z największych i najpopularniejszych festiwali szantowych w Polsce i na świecie)

  • wśród festiwali żeglarskich w Polsce impreza uznana za najbardziej prestiżową,

  • wydarzenie będące dla wykonawców dużym wyróżnieniem poświadczającym wysoki poziom artystyczny,

  • koncerty promocyjne, 

  • 15 koncertów podczas Shanties i ok. 50 godzin muzyki,

  • ponad 40 zespołów i wykonawców z Polski i zza granicy,

  • blisko 10 tysięczna publiczność,

  • imprezy towarzyszące: spotkania ze znanymi postaciami świata żeglarskiego, wystawy fotograficzne, wystawy malarstwa marynistycznego, warsztaty kiermasz żeglarski, pokazy filmów krótkometrażowych

 

Organizatorem Festiwalu Shanties od 1993 roku jest Fundacja Hals

 

www.shanties.pl wszystko o Krakowskim Festiwalu Shanties

 

„ROZŚPIEWANY REJS”  

24-27 LUTEGO 

Tagi: Shanties 2022, festiwal, Jurek Porębski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 kwietnia

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601