TYP: a1

Wielkimi krokami zbliżają się Shanties

poniedziałek, 19 lutego 2018
Redakcja/MF

Już w najbliższy czwartek, 22 lutego zaczyna się w Krakowie wielkie święto piosenki żeglarskiej, czyli Festiwal Shanties 2018. Zobaczymy około 200 wykonawców z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Po raz kolejny zapraszamy także na szanty w plenerze, czyli wspólne śpiewanie „Pożegnania Liverpoolu” na Rynku Głównym w Krakowie.

Zapraszamy już 22 lutego (czwartek) o godz. 20 do siedziby Radia Kraków na koncert ballad „Ze sztormu w sztorm”. Wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz, Waldemar Mieczkowski Band, Jerzy Porębski, Marek Szurawski, Marta Śliwa

 

23 lutego (piątek) o godz. 11.00 w Klubie Studio odbędzie się koncert piosenki dla dzieci „Pływać każdy może” - wystąpi zespół Klang. Bo, jak wiadomo, pływanie to frajda, pływanie bawi, pływanie uczy, pływanie leczy! Choć pływanie nie jest dla każdego, pływać może każdy - kto zechce... Także najmłodsi.

 

O godz. 18.00 także w Klubie Studio odbędzie się koncert piosenki żeglarskiej „My w morze – w każdą pogodę!”. Wystapią m.in.: Atlantyda, Formacja, Kaczor i Piraci, Orkiestra Samanta, Grzegorz Tyszkiewicz Band i Mechanicy Shanty

 

Czy pogód morskich są tylko 2 rodzaje? Odpowiedź na to pytanie znają ci, którzy spędzili trochę życia pod żaglami lub podczas wacht na statkach czy kutrach. Marynarze i żeglarze dobrze znają wszystkie kaprysy morskiej pogody. Wilki Morskie potrafią opowiadać o swoich doświadczeniach godzinami. A słuchacze z wypiekami na twarzach pochłaniają te morskie opowieści. Tak było, jest i będzie. A potem czasem pada pytanie: „A kiedy jest sztorm, co wtedy? Wypływacie?” I prawdziwy Wilk Morski odpowiada zawsze: „MY W MORZE – W KAŻDĄ POGODĘ!”.

 

Z kolei o godz. 20.00 w Radio Kraków odbędzie się koncert poezji żeglarskiej - wystąpią: Andrzej Korycki, Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, a o godz. 22 w Klubie Studio

Zapraszamy na koncert folkowy „Morskie Pogody”- i 30 lecie zespołu Mietek Folk Olsztyn. Oprócz jubilatów wystąpią Mechanicy Shanty, The Nierobbers, Zejman i Garkumpel, Pyrates! (Wielka Brytania.

 

Trzydzieści lat temu czwórce młodych ludzi, uczniów bartoszyckiego liceum, zamarzył się świat wielkich żagli. Ich gorące głowy, zamiast przygotowań do matury,  zapełniały marzenia o szmaragdowych wodach, białych plażach, dzielnych kapitanach, brawurowych ucieczkach, krwawych potyczkach i pirackich skarbach ukrytych na bezludnych wyspach. Z tych marzeń powstał cykl piosenek "Jolly Roger, czyli życie i śmierć pod piracką banderą". I coś co miało być młodzieńczą przygodą zostało z muzykami na całe życie.

 

24 lutego (sobota) o godz. 11 organizatorzy ponownie zapraszają na koncert dla dzieci „Morze nie jest dla leniucha”. O godz. 14.00 głośno zapowiadane szanty w plenerze i wspólne śpiewanie „Pożegnanie Liverpoolu”. Prowadzenie: Jacek Jakubowski i Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”

 

 

O godz. 17.00 w kinie Kijów.Centrum koncert pieśni kubryku „Niech żyje wal!”. Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Mietek Folk Olsztyn, Perły i Łotry, Własny Port, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”. O godz. 21 w tym samym miejscu koncert rumowych opowieści "Na świetlistych, mglistych wyspach Hawaj...". Wystąpią m.in.: Cztery Refy, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska,Waldemar Mieczkowski Band, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Marek Szurawski, Arek Wlizło, Groms Plass (Norwegia)

 

Gdybyście chcieli upewnić się, że rum jest dobry przed i po, że Fatma miała usta ultrafiolet, piersi bywają jak dzwon, dlaczego czasem trzeba stawiać świeczkę na oknie,  czym skutkuje odkładanie widelczyka do pikli oraz co robią patafiany w ośmioosobowej grupie – ten koncert jest dla was.

 

W trakcie koncertu wybór najśmieszniejszej piosenki wieczoru, będzie czas na żeglarskie anegdoty, wierszyki, ktoś może wrócić z nagrodą w postaci jednego tynfa (w konkursie na rodzaje śmiechu), zdarzą się niespodzianki...Marek Szurawski (reżyseria, scenariusz i prowadzenie). Ilość miejsc ograniczona, agelastów nie zapraszamy. Wstęp bezpłatny dla trzęsących dużymi brzuchami bez powodu (rozmiar i częstotliwość według subiektywnej oceny ochrony).

 

25 lutego (niedziela) o godz. 12.00 w Kijów.Centrum koncert szanty klasycznej „Down, derry down…". Wystąpią m.in.: Brasy, Cztery Refy, Happy Crew, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”

 

Od wieków śpiewano o najwspanialszych żaglowcach. Wspominano je jako piękne kobiety - w białych sukienkach, biegnące po falach, smukłe i zwinne jak kot. Razem z zespołami występującymi w koncercie szant klasycznych przypomnimy i przywrócimy je do życia w pieśniach, które po nich pozostały.…

 

O godz. 16.00 także w Kijów.Centrum koncert finałowy “Co mi tam rozszalałe morze”. Wystąpią m.in.: Banana Boat, Flash Creep, Formacja, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Trzecia Miłość,  Groms Plass (Norwegia), Pyrates (Wielka Brytania).

 

Finał godny "Festiwalu Festiwali". Od Norwegii po Wielką Brytanię, od Gdańska po Bytom, wszyscy będą mówić o tym jak dzielnie krakowskie "Shanties" poradziły sobie z rozszalałym żywiołem. Organizatorzy podsumują festiwal, rozdadzą nagrody, zakreślą kolejny "plan pięcioletni", wytyczą horyzonty rozwoju największej polskiej szantowej imprezy a przede wszystkim – zapewnią dobrą zabawę.

 

 

 

 

 

Tagi: szanty, festiwal, koncert, Shanties
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903