TYP: a1

Volvo Gdynia Sailing Days - Przeżyjmy to jeszcze raz

wtorek, 10 lipca 2012
Informacja prasowa

www.gdyniasailingdays.org
Ponad pół tysiąca żeglarek i żeglarzy w wieku od lat 7 do blisko 70 rywalizowało w trzynastej edycji VOLVO GDYNIA SAILING DAYS. Gościliśmy reprezentantów siedmiu państw, w tym tak odległych jak USA i Hongkong. Podczas dwunastodniowego festiwalu żeglarskiego, mimo często niesprzyjającej aury, rozegrano blisko 130 wyścigów i wyłoniono triumfatorów aż w 20 specjalnościach! Nie zabrakło atrakcji również na lądzie. Cały czas w gdyńskiej Marinie funkcjonowało miasteczko Volvo, niejako na deser odbył się pokaz nowego modelu - Volvo V40, a na plaży przeprowadzono liczne gry i zabawy sportowo-rekreacyjne.


Bywało burzowo i deszczowo, czasami trzeba było uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet przez kilka godzin oczekiwano na sprzyjający wiatr. Jednak niedogodności aury wynagradzało żeglarzom zainteresowanie publiczności. Mało miejsc jest na świecie, że regaty - tak jak w Gdyni - odbywają się w sercu miasta i cały czas startujący czują zainteresowanie ze strony tysięcy mieszkańców i turystów, którzy chętnie odwiedzali gdyńską Marinę, czy śledzili rywalizacji z plaży bądź Bulwaru Nadmorskiego.

- Program został tak dobrany, aby pokazać pełne spektrum żeglarstwa. W regatach startowali najmłodsi adepci żeglarstwa, klasy przygotowawcze i olimpijskie aż po duże jachty balastowe. Wyszliśmy z naszą dyscypliną do ludzi, zaprezentowaliśmy, że jest to sport dla każdego i to bez względu na wiek. Dziękuję za współpracę przy organizacji imprezy: GOSiR Gdynia, YKP Gdynia, Stali Gdynia i Ośrodkowi Szkolenia Marynarki Wojennej - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Głównym organizatorem Żeglarskich Dni Gdyni było tradycyjnie miasto. W tym roku do współpracy udało się zachęcić ważnych sponsorów. Tytularnym zostało Volvo, które w Marinie wystawiło miasteczko, obecny był również Kredyt Bank, wspierający również żeglarzy z kadry olimpijskiej.

- Obecność tak renomowanych partnerów podkreśla, że robimy dobry festiwal żeglarski. Liczę, że ta współpraca przynosi korzyści obu stron i w przyszłości będzie kontynuowana - dodaje dyrektor Chamera.


WYNIKI VOLVO GDYNIA SAILING DAYS

27-29 czerwca
Puchar Prezydenta Miasta Gdyni
80 uczestników z Polski i Białorusi w każdej z siedmiu klas olimpijskich i przygotowawczych wyłoniło najlepszych po rozegraniu 6-7 wyścigów. Toczyły się one w bardzo zmiennych warunkach wietrznych. Na wodzie gospodarze nie byli zbyt gościnni, gdyż wygrali rywalizację w czterech specjalnościach.

Klasa 470 kobiet
1. Natalia Shashok/Vera Ihnatsenka (Białoruś) 12 punktów
2. Madeleine Zielińska/Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) 15
3. Judyta Malinowska/Aleksandra Sępioł (KŻ Człuchów) 24

Klasa 420
1. Ewa Romaniuk (YKP Gdynia)/Piotr Kruczyński (Opti CWM Gdynia) 15
2. Michał Skrzypkiewicz/Mateusz Jatczak (Spójnia Warszawa) 16
3. Joanna Szopińska/Paulina Żurawińska (Spójnia Warszawa) 19

Europa
1. Błażej Przygórzewski (AZS OS Poznań) 8
2. Łukasz Włoch (Mewa Poznań) 15
3. Nicole Rydz (Stal Gdynia) 21

Laser Radial
1. Mateusz Skrabaszewski (Arka Gdynia) 13
2. Dominik Schutta (Arka Gdynia) 23
3. Zosia Przygórzewska (AZS OS Poznań) 24

Laser 4.7
1. Mateusz Maliński (Arka Gdynia) 18
2. Agnieszka Grzesiak (AZS OS Poznań) 22
3. Marcin Pilarczyk (CHKŻ Chojnice) 24

BIC
1. Kacper Stanisławski (Arka Gdynia) 3
2. Karolina Błaszak (Arka Gdynia) 5
3. Natalia Bazylko (Arka Gdynia) 9

Laser
1. Dmitry Strasheuski (Białoruś) 6
2. Mateusz Kobyliński (Stal Gdynia) 12

29-30 czerwca
53. Regaty o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP
Rywalizacja tradycyjnie przygotowana przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica Gdynia. Na starcie stanęło 18 jachtów z 60 żeglarkami i żeglarzami na pokładach. Jednostki były klasyfikowane według formuł przeliczeniowych ORC, KWR i WWMW. Rozegrano dwa biegi tzw. góra dół oraz wyścig morski na dystansie 20 mil.

I grupa ORC
1. Duży Ptak, kapitan Krzysztof Paul
2. Aquarella, Mariusz Maćkowiak
3. Polled II, Jacek Chabowski

II grupa ORC
1. Babooshka, Piotr Lewandowski
2. Exocet, Michał Jabłoński
3. AMW, Maciej Polański

KWR
1. Fujimo, Zbigniew Skoczylas
2. Orson, Andrzej Sokołowski
3. Wisła, Adam Lisiecki

WWMW
1. Kapitan II, Jerzy Brezdeń
2. Gromans, Maciej Górecki
3. Caro II, Ireneusz Piechocki

30 czerwca - 1 lipca
EUROSAF Sailing Freestyle Event - Dni High Performance
Około 30 żeglarzy i żeglarek zaprezentowało trzy nowoczesne i szybkie klasy żeglarstwa regatowego. Dodatkowo gratką dla licznych rzesz mieszkańców i turystów, którzy przebywali na plaży miejskiej było to, że mogli podejść, porozmawiać z zawodnikami, a nawet usiąść na jachtach. Swój skiff zaprezentował ponadto dwukrotny olimpijczyk w klasie 49er, Marcin Czajkowski. Rywalizacja odbyła się bardzo blisko brzegu.

29er
1. Sara Piasecka/Marek Kalinowski (Baza Mrągowo)
2. Zuzanna Rybicka (CHKŻ Chojnice)/Marcelina Śliwińska (YKP Gdynia)
3. Hanna Pruszko/Paulina Marzeion (YKP Gdynia)

A-class
1. Jacek Noetzel (Navigo Sopot)
2. Tymoteusz Bendyk (Navigo Sopot)
3. Marcin Badzio (Navigo Sopot)

BIC
1. Kacper Stanisławski (Arka Gdynia)
2. Natalia Bazylko (Arka Gdynia)
3. Konrad Jasiewicz (Arka Gdynia)

1 lipca
Bieg Kaprów
Do wyścigu na trasie Gdynia-Gdańsk-Gdynia przystąpiło 15 jachtów. Z powodu słabego wiatru rywalizacja została ograniczona do 10 mil. Warunki były trudne do tego stopnia, że do mety, w limicie czasu dotarły tylko cztery jednostki. Imprezę przygotował Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica Gdynia.

Najlepsi w Biegu Kaprów
1. Fujimo, kapitan Zbigniew Skoczylas
2. Kapitan II, Jerzy Brezdeń
3. Musashi M, Sławomir Samonek
4. Aquarella, Mariusz Maćkowiak

1-7 lipca
Mistrzostwa Półkuli Wschodniej w klasie Star
Do regat zwanych wiosennymi mistrzostwami Europy przystąpiło 11 załóg z pięciu państw: USA, Rosji, Ukrainy, Szwajcarii i Polski. W gronie startujących byli m.in. Amerykanka Barbara Beigel Vosbury, która jest dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej klasy Star oraz Tomasz Holc, wiceprezydent ISAF. Kolejność została ustalona po rozegraniu siedmiu wyścigów. Tytuł mistrzowski zdobyli gdyńscy żeglarze Maciej Grabowski i Arkadiusz Ornowski, którzy sukces osiągnęli w czterech pierwszych biegach, które wygrali. Osiągnięcie przedstawicieli gospodarzy tych regat - YK Stali Gdynia - tym bardziej zasługuje na podkreślenie, gdyż wspólnie żeglowali ze sobą zaledwie od... ośmiu dni.

Medaliści Mistrzostw Półkuli Wschodniej
1. Maciej Grabowski/Arkadiusz Ornowski (Stal Gdynia) 10 punktów
2. Lorenz Zimmermann/Matthias Miller (Szwajcaria) 13
3. Denis Khashina/Dmitryj Mechetin (Ukraina) 15

7 lipca
Wyścig VIP o Puchar Prezesa Volvo Polska
Na wodzie zaprezentowali się organizatorzy i sponsorzy Volvo Gdynia Sailing Days. Każdy z nich wyznaczył do wyścigu 3-osobową załogę, która otrzymała do dyspozycji zawodowego sternika. Rywalizacja odbywała się na tych samych jachtach, na których walczono w mistrzostwach Polski w match racingu.

Najlepsi w Wyścigu VIP o Puchar Prezesa Volvo Polska
1. Kredyt Bank (Maciej Bardan, Krzysztof Kalata, Paweł Matrocki; sternik Przemysław Płóciennik)
2. Volvo II (Stanisław Mizgier, Dorota Mizgier, Michał Zrzelski; Paweł Czoczys)
3. Miasto Gdynia (Marek Łucyk, Beata Szadziul, Rafał Klajnert; Karol Górski)

6-8 lipca
VI Mistrzostwa Polski w Match Racingu
Wystartowało siedmiu najlepszych sterników, z których każdy dysponował 3-osobową załogą. Rywalizowano każdy z każdym mecz i rewanż, a następnie najlepsza czwórka zmierzyła się w półfinałach i finałach, ustalając kolejność na szczytach klasyfikacji. Pierwszy round robin przyniósł sensację, gdyż wygrał go najniżej notowany w stawce Karol Górski z Iławy. Jednak, gdy doszło do decydujących wyścigów o medale, wszystko wróciło do normy. W finale spotkali się dwaj najwyżej rozstawieni żeglarze. Przemysław Tarnacki sięgnął po czwarty tytuł mistrza Polski, wygrywając z pierwszym championem kraju w tej specjalności, z 2007 roku - Markiem Stańczykiem 2:1.

Medaliści mistrzostw Polski w match racingu
1. Przemysław Tarnacki
2. Marek Stańczyk
3. Rafał Sawicki

6-8 lipca
Puchar Trenerów w klasie Optimist
Najliczniej obsadzone regaty w trzynastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Na starcie stanęło 237 zawodniczek i zawodników. Z krajowymi żeglarzami rywalizowali reprezentanci Hongkongu. Najmłodsi uczestnicy - Helena Grubba (Zatoka Puck) i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia) - mieli zaledwie 7 lat. Startujący musieli wykazać się wielką cierpliwością, gdyż z uwagi na słaby wiatr z trzech dni regatowych udało się wyjść na wodę tylko podczas ostatniego z nich i w każdej grupie przeprowadzić po trzy wyścigi. Regaty przygotował YKP Gdynia.

Medaliści Pucharu Trenerów
grupa A
1. Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice) 12 punktów
2. Kajetan Jabłoński (Stal Gdynia) 29
3. Bartosz Wałczyk (CHKŻ Chojnice) 31
dziewczęta
1. Karolina Knapik (CHKŻ Chojnice) 34
2. Kinga Łozak (Niegocin Giżycko) 48
3. Hanna Dzik (YKP Gdynia) 50

grupa B
1. Jakub Sztorch (Stal Gdynia) 12
2. Bartosz Danowski (Stal Gdynia) 14
3. Patryk Kosmalski (CHKŻ Chojnice) 14
dziewczęta
1. Zuzanna Szadziul (YKP Gdynia) 24
2. Julia Mathea (Arka Gdynia) 27
3. Karolina Błaszak (Arka Gdynia) 34
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 October

W Larvick urodził się Thor Heyerdahl, norweski podróżnik i badacz migracji ludów, organizator wypraw m.in. na "Kon-Tiki", "Ra".
wtorek, 6 października 1914
W Londynie umiera Paweł Edmund Strzelecki (urodzony w 1797 roku), uczony geograf i geolog, podróżnik, badacz terenów Ameryki Poludniowej, Australii, Tasmanii, Nowej Zelandii.
poniedziałek, 6 października 1873