TYP: a1

VOLVO Gdynia Sailing Days – dzień 7

środa, 24 lipca 2013
Informacja prasowa

Fot. Marek Wilczek/ Volvo Gdynia Sailing Days
Dzisiaj w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days kontynuowane były wyścigi Mistrzostw Świata w klasie MICRO oraz regaty Optimistów o Puchar Trenerów.

W klasie MICRO dzisiaj przeprowadzone zostały trzy wyścigi przy wietrze od 14 do 25 węzłów przy dużym zafalowaniu. Przed startem do pierwszego wyścigu załoga francuska złamała maszt i nie dopłynęli na akwen regatowy. „Zdecydowaliśmy się przesunąć trasę bliżej brzegu, gdyż przy tak porywistym wietrze część załóg traciła kontrolę nad jachtami.” - wyjaśniła Zofia Truchanowicz, przewodnicząca Jury. W dniu dzisiejszym w tej klasie nie złożono żadnych protestów.

Można powiedzieć, że dzisiejszy dzień w klasie MICRO należał do zeszłorocznych mistrza i wice mistrza świata – Piotra Ogrodnika i Piotra Tarnackiego, którzy przez cały dzień ścigali się w czołówce. Wczoraj obie załogi miały pecha – Tarnacki w wyniku protestu został zdyskwalifikowany w jednym wyścigu, a Ogrodnik miał falstart. Dzisiaj ten najgorszy wynik został odrzucony i ostatecznie po pięciu wyścigach na prowadzenie wyszedł Piotr Tarnacki z pięciopunktową przewagą nad załogą Piotra Ogrodnika. Na trzeciej pozycji jest załoga francuska z Pierrot Nicholasem na sterze. Po pierwszym dniu regat prowadziła załoga Macieja Celmerowskiego, która konsekwentnie nadal trzyma się w czubie zajmując po pięciu wyścigach 4. pozycję. Miłym zaskoczeniem jest załoga Tymona Sadowskiego, aktualnego Mistrza Polski w klasie Omega, którzy debiutują w klasie MICRO, a cały czas pływają w czołówce i obecnie zajmują 7. miejsce.

W regatach o Puchar Trenerów w klasie OPTIMIST po dwóch dniach, wygrywając wszystkie wyścigi w swojej grupie, na pierwszym miejscu znajduje się Michał Krasnodomski z YKP Gdynia. Michał opowiada o dzisiejszym dniu: „Czasem wiało mocniej, czasem słabiej, ale w sumie dla mnie to było bez znaczenia. Zawsze miałem przewagę w kursach na wiatr, większość nie dawała sobie rady, bo byli zmęczeni i nie mieli siły. W ostatnim wyścigu wiało trochę mniej i już nie było tak łatwo być pierwszym na boji. Ale dałem radę.”

Wśród dziewcząt prowadzi Zuzanna Szadziul, również z YKP Gdynia, w klasyfikacji generalnej zajmując 5. miejsce. „Dla mnie nie wiało aż tak bardzo. Na kursach pełnych szło mi lepiej, bo na ostrych trzeba balastować, a na pełnych gra się na fali i łódka przyjemnie zjeżdża”.

Agnieszka Gruszka, sędzia trasy, podsumowuje drugi dzień zawodów: „Na akwenie Optimista dzisiaj było spokojnie i wszystko przebiegało według planu. Wiatr wiał niezmiennie z tego samego kierunku, więc ustawionej rano trasy nie trzeba było przestawiać. Dzięki temu mogliśmy puścić wyścigi jeden po drugim i dzieci nie musiały za długo czekać.”  Przez pierwsze dwa dni regat zawodnicy w klasie Optimist ścigali się w 3 grupach (przypadkowo dobranych), od jutra nastąpi podział na grupę złotą, srebrną i brązową według osiągniętych do tej pory wyników.

Jutro zapisy zawodników do kolejnych międzynarodowych regat w Gdyni - Mistrzostw Świata Juniorów (czyli do 23 lat) w klasach 49er i 49er FX. Po rejestracji zgłoszone jachty przejdą procedurę pomiarową – zostaną ostemplowane żagle czyli grot, fok i gennaker, oraz mierzona będzie długość sztagu, która musi się mieścić w przedziale 425 – 435 cm. Wstępnie do regat zapisanych jest 50 załóg – 37 w klasie 49ern i 13 w klasie 49er FX.

Także jutro w miasteczku regatowym „VOLVO Gdynia Sailing Days” o godz. 17 spotkanie z młodymi mistrzami - Tytusem Butowskim, aktualnym mistrzem Europy w klasie Optimist i Filipem Ciszkiewiczem, mistrzem Europy Juniorów w klasie Laser.

Start wyścigów w obu klasach o godz. 11. Zapraszamy!

Wyniki, relacje oraz zdjęcia umieszczone są na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Liderzy:

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KLASIE MICRO:

  1. Piotr Tarnacki (YK Stal Gdynia)
  2. Piotr Ogrodnik (Klub Żeglarski Horn Kraków)
  3. Pierrot Nicolas (Francja)

OPTIMIST 

  1. Michał Krasodomski (YKP Gdynia)
  2. Gabor Jaksina (OPTI CWM Gdynia) 
  3. Bartosz Kamiński (Zatoka Puck) 
  4. Konrad Jasiewicz (MKŻ Arka Gdynia)
  5. Zuzanna Szadziul (YKP Gdynia)

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:


22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej (Plaża Śródmieście)
_________________________________
Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601