TYP: a1

VI Zlot Oldtimerów. Tradycyjne żeglarstwo dla każdego

wtorek, 2 września 2014
Informacja prasowa | Grzegorz Pawelec
Gdańszczanie oraz turyści po raz kolejny na zaproszenie Miasta Gdańska, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitana Jerzego Wąsowicza mieli okazję podziwiać piękne, wiekowe jednostki pływające. VI Zlot Oldtimerów, który odbył się w dniach 29-31 sierpnia 2014 r. był kameralnym spotkaniem żeglarzy, kapitanów i ich załóg z wieloma osobami ciekawymi widoku pięknych drewnianych jednostek oraz chętnych wysłuchać morskich opowieści.

Zlot Oldtimerów

Do Gdańska przypłynęło niemal 40 jednostek liczących sobie co najmniej 30 lat. Były to zarówno oryginalne jachty i łodzie, jak też repliki odbudowane na podstawie oryginału. Na ich pokładzie znalazło się 225 osób, stanowiących załogi łódek o łącznej długości 392 metrów.

Do tych pływających pod polską banderą dołączyły również załogi z Niemiec (Alfmild), Austrii (Woj) oraz Kanady (Pasja). Rolę jednostki flagowej pełnił STS Generał Zaruski, który był jednocześnie największym żaglowcem zlotu. Najmniejszą zaś był Uśmiech o długości 5,7 m.

Przez dwa dni pokłady poszczególnych jednostek zostały udostępnione do zwiedzania. Możliwość spotkania z żeglarzami, rozmowa o odbytych rejsach, trudzie wkładanym w utrzymanie zabytkowego jachtu czy łodzi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak też starszych. Program zlotu uatrakcyjniały pokazy przybliżające tradycyjne techniki takielunku i szycia żagli oraz inscenizacje przygotowane przez Garnizon Gdańsk.

Gdańska Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę. Honorowane w niej są zasłużone, wybitne jednostki, których portem macierzystym jest Gdańsk. Do wyróżnionego w czasie poprzedniej edycji s/y Korsarz, STS Generał Zaruski dołączyła w tym roku s/y Antica, dowodzona przez kpt. Jerzego Wąsowicza. Fundatorami tablicy są Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Gdańska Stocznia REMONTOWA SA. Tablice można podziwiać przy masztach flagowych tuż obok przystani Marina Gdańsk, przy ul. Szafarnia.

Punktem kulminacyjnym zlotu była widowiskowa parada wszystkich uczestników zlotu na Motławie. Przepływające w paradnym szyku jednostki można było podziwiać od Zielonego Mostu aż po Targ Rybny i nabrzeżu przy ul. Wartkiej. Efektownie prezentujące się jachty i ich załogi pozdrawiało wielu zgromadzonych nad Motławą sympatyków żeglarstwa.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877