TYP: a1

Velux 5 Oceans - zmagań żeglarzy na Pacyfiku ciąg dalszy

niedziela, 13 lutego 2011
Weronika Morys
Chris Stanmore-Major/w-w-i.com
Chris Stanmore-Major/w-w-i.com
Siedem dni temu flota czterech jachtów wyruszyła w trzeci etap okołoziemskiego wyścigu Velux 5 Oceans. Niemal od samego początku stawkę prowadzi Brad Van Liew. Na drugim miejscu utrzymuje się Zbigniew Gutkowski, zaraz za nim, na trzeciej pozycji, Derek Hatfield. Na czwartym miejscu płynie Chris Stanmore-Major.


Gutkowski uważa Ocean Spokojny za przyjaźniejszy niż Indyjski. "Zrobiliśmy już prawie 2 000 mil. To naprawdę dużo w porównaniu z poprzednim etapem, gdzie po tygodniu wciąż byliśmy 400 mil od Kapsztadu" - mówił w piątek polski żeglarz. "Poza tym Pacyfik jest dużo przyjemniejszy niż Ocean Indyjski, na razie wciąż mamy dobrą pogodę i świetne warunki. Płyniemy bardzo szybko, prędkości, jakie osiąga Operon Racing są w granicach 25 węzłów, co wcześniej zdarzało się tylko przy zjazdach z fali" - dodał. "Jestem teraz na 49 stopniu szerokości geograficznej południowej, do bramki bezpieczeństwa zostało mi 225 mil, powinienem się tam znaleźć jutro wieczorem. Przez najbliższe kilka dni zapowiada się półwiatr, kurs optymalnie korzystny dla Brada i Dereka, których jachty mają inny kształt niż Operon. Ja nie będę mógł rozwinąć takich prędkości jak oni - ale zobaczymy."

Gutkowski ma w tym etapie drobne problemy z silnikiem. Miejmy nadzieję, że tym razem uniknie poważniejszych awarii.

Więcej informacji na www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861