TYP: a1

Velux 5 Oceans - II etap rozpoczęty

piątek, 17 grudnia 2010
Weronika Morys
Świąteczny Gutek
Fot. onEdition/w-w-i.com
Wczoraj rano pięciu zawodników wyruszyło z Cape Town w drugi etap samotnych wokółziemskich regat Velux 5 Oceans. Liczący 7 000 Mm odcinek jest uważany za najtrudniejszy ze wszystkich etapów tych regat. Żeglarze są spodziewani w Wellington około 5 stycznia.

Trasa drugiego etapu biegnie przez obszary zwane "ryczącymi czterdziestkami" i "wyjącymi pięćdziesiątkami". Rejon, gdzie łączą się wody trzech oceanów, określany mianem Oceanu Południowego, to akwen trudny nawigacyjnie i niebezpieczny dla statków. Wieją tu bardzo silne wiatry, będące powodem częstych sztormów. Fale rozbudowują się tu do monstrualnych rozmiarów, ponieważ brak lądów sprawia, że nic nie zakłóca ich biegu. W tym etapie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo, a dopiero potem prędkość.

Od dzisiaj (17 grudnia) do 3 stycznia wszyscy kibicujący Zbyszkowi Gutkowskiemu oraz śledzący jego postępy w regatach VELUX 5 OCEANS mogą wysłać do żeglarza kartkę świąteczną własnego projektu ze strony www.zbyszekgutkowski.pl.
Mapa
Trasa drugiego etapu biegnie z Cape Town w RPA do Wellington w Nowej Zelandii.

Więcej informacji na stronie: www.velux5oceans.com

Powiązane:

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 January

Rozpoczął się w Krakowie X Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 91; Grand Prix tego festiwalu zdobył zespół "Stare Dzwony".
poniedziałek, 21 stycznia 1991
Urodził się Tadeusz Adamowicz (zmarł w marcu 1980 r.) - instruktor Ośrodka Szkolenia Morskiego w Jastarni i Centralnego Ośrodka Żeglarskiego PZŻ w Trzebierzy. Autor znanej książeczki pt. "Komendy Żeglarskie".
sobota, 21 stycznia 1922