TYP: a1

Velux 5 Oceans - coraz bliżej równika

piątek, 29 października 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceransLiderzy wyścigu zbliżają się do równika. Prowadzi nadal Brad Van Liew, a Gutkowski utrzymuje się na drugiej pozycji, tracąc 85 Mm do Amerykanina. Derek Hatfield utknął w strefie słabych wiatrów, Chris Stanmore-Major również zmaga się z nienajlepszymi warunkami. Christophe Bullens musi przeczekać ciszę i uporać się z technicznymi problemami na pokładzie.


Rany na czole Gutka powoli się goją. Sternik czeka teraz na pojawienie się korzystnych warunków pogodowych, które umożliwią mu dogonienia Brada. Dzięki udanej naprawie hydrogeneratora skończyły się kłopoty z elektroniką, a zatem Gutkowski może się skupić na doskonaleniu strategii. Skipper ma towarzystwo - na jego pokładzie pojawiły się latające ryby.

Międzyzwrotnikową strefę zbieżności cechuje bardzo zmienna pogoda. W strefie pasatów mocno wieje, natomiast w pobliżu równika występują obszary ciszy. Pogoda zmienia się od upału do zimna i wichury w przeciągu kilku minut. Przejście przez punktowaną bramkę, która została ustawiona w tej strefie, będzie wymagało od zawodników wykazania się całą swoją wiedzą i umiejętnościami.

Gutek może dostać nieco silniejsze wiatry, ponieważ znajduje się dalej na zachód od Brada. Brad z kolei ma możliwość kontrolowania posunięć Gutka, przez ustawienie się pomiędzy nim a planowanym punktem przechodzenia przez pas ciszy (tzw. krycie).

Na zdjęciu: Brad Van Liew i latająca ryba.

Źródło: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628