TYP: a1

V Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

piątek, 12 lipca 2013
Informacja prasowa

Fot. B. Modelski
Regaty Nord Cup 2013, a wraz z nimi Mistrzostwa Polski Nautica 450 już za nami. Na Zatokę Gdańską wypłynęło 12 łódek z różnych zakątków Polski, z czego połowę stanowiły warianty FUN. Podczas trzech dni rozegranych zostało 9 wyścigów w sprzyjających warunkach pogodowych. Niekiedy wiało dużo mocniej przyprawiając uczestników o dodatkowe krople potu na czole.

Pierwszy dzień regat przywitał załogi nieprzyjemnym deszczem, który jednak wraz z upływem godzin malał, by zaniknąć całkowicie tuż przed startem. Niestety wraz z deszczem zanikł również wiatr i decyzją komisji sędziowskiej odroczono start. Większość załóg wróciła do portu, ale część, w tym Konrad Berezowski i Anna Kozińska z Halls Team zdecydowali się zostać na wodzie i pomimo słabego wiatru odbyć przyspieszony trening. Jak się później okaże, opłaciło się.

Dla Szczepana Wrońskiego, tegorocznego debiutanta na Nord Cupie, start na Nautice 450 był ciekawym i pouczającym przeżyciem. Szczepan pływa na Hobie Catcie, podczas I weekendu regat razem z żoną Martą zajęli II miejsce w tej klasie. Do wyścigów N450 dołączył do niego Bolek Płachecki jako załogant. „Na Hobie wychodzi się na trapez i pracuje żaglem, na Nautice najważniejsza jest praca ciałem i balastem.” – zauważa Szczepan, „Nauczenie się tej łódki wymaga trochę czasu, ale jak tylko się ją ogarnie to łódka bardzo fajnie pływa.”

Na szczególną uwagę zasługuje załoga Jarek Wróblewski i Piotr Rasiński, która pomimo faktu, że startowała na FUNie, nawiązała intensywną walkę z łódkami z czołówki RACE oraz całkowicie zdeklasowała pozostałe FUNy. W pogoni za czołówką nie przeszkadzał nawet protest złożony przez POL 50 za zbyt ciasny zwrot tuż przed ich dziobem. Sędzia nie dopatrzył się błędu i protest oddalił, co w połączeniu z dobrymi rezultatami wyścigów uplasowało załogę Wróblewski/Rasiński na II miejscu w klasyfikacji generalnej i I w podgrupie FUN. „Trzeci raz na Nord Cupie, za każdym razem z innym sternikiem.” – śmieje się Piotr Rasiński, „Jarek to fantastyczny sternik, sporo się od niego nauczyłem. W przyszłym roku znowu wezmę udział, ale z kim – nie wiadomo.”

Dla Witolda Małeckiego i Maćka Odważnego głównymi konkurentami stali się Robert i Jan Rudzińscy z POL 40. Ci pierwsi na FUNie, ci drudzy na RACE, nawiązywali regularne morskie potyczki o to, kto zajmie lepszą pozycję, lepiej ustawi się do wiatru i ‘wygarnie’ parę metrów rywalowi. Ostatecznie ukończyli regaty mając tyle samo punktów, ale załoga POL 40 miała lepszy bilans i to ona zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej. „Dużo lepiej nam szło, gdy silnie wiało. Ale jak tylko wiatr osłabł wychodziły na jaw braki w umiejętnościach i doświadczeniu.” – stwierdza Witek Małecki.

Wyniki końcowe:

NAUTICA RACE

  1. Konrad Berezowski / Anna Kozińska, HALLS Team. 12 Pkt
  2. Szczepan Wroński, Bolesław Płachecki, MOS 2 Warszawa 17 Pkt
  3. Paweł Nawrocki, KS Spójnia Warszawa 17 Pkt

NAUTICA FUN

  1. Jarosław Wróblewski, Piotr Rasiński, YK Stal Gdynia 15 Pkt
  2. Witold Małecki, Maciej Odważny 34 Pkt
  3. Jan Macherzyński, Marcin Meucki 67 Pkt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946