TYP: a1

Troje Polaków w pierwszej dziesiątce regat Kieler Woche 2019

czwartek, 27 czerwca 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Ryszard Szumowski, Maria Prus-Głowacka i Tomasz Gaj zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po pierwszej części zaliczanych do Pucharu Europy regat Kieler Woche w Kilonii.

[t][/t] [s]Fot. Sascha Klahn / www.media.kieler-woche.de[/s]

Za nami cztery dni, a tym samym połowa regat Kieler Woche, które rozpoczęły się w sobotę 22 czerwca w Kilonii. Do udziału w zawodach zgłosiło się blisko 3000 zawodników z 50 krajów, w tym około 90 polskich żeglarzy. We wtorek część zawodników zakończyło swoje sportowe zmagania w Niemczech.

Najwyżej sklasyfikowany został Ryszard Szumowski, który po dziesięciu wyścigach w klasie 2.4mR zajął ostatecznie siódme miejsce. Na dwóch pierwszych pozycjach znaleźli się reprezentanci gospodarzy, Heiko Kroger i Kalle Dehler, a na najniższym stopniu podium stanął Fin Antti Kokkala.

Na ósmym miejscu w klasie Laser 4.7 swój występ ukończyła Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań). Młoda Polka przeplatała lepsze wyścigi, nieco słabszymi, ale udało się jej wpływać na metę na miejscach pierwszym, drugim czy czwartym. W pierwszej trójce uplasowali się Niemiec Ole Schweckendiek, Calle Lindbom ze Szwecji oraz kolejny niemiecki żeglarz, Jonas Mager.

W ramach Kieler Woche odbywały się także mistrzostwa Europy w klasie OK Dinghy i dziewiątą lokatę zajął w nich Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy), który był bliski powtórzenia wyniku sprzed roku, kiedy był siódmy. Mistrzowski tytuł obronił Szwed Fredrik Loof, srebrny medal wywalczył Francuz Valerian Lebrun, a z brązu drugi raz z rzędu cieszył się kolejny szwedzki żeglarz, Thomas Hansson-Mild.

Najlepiej z polskich załóg w klasie 29er poradzili sobie Sławomir Kapałka i Jakub Gołębiowski (YKP Gdynia/MOS SSW Iława), którzy w złotej grupie potrafili ukończyć jeden z wyścigów w pierwszej dziesiątce, a ostatecznie zajęli siedemnaste miejsce. Kolejna polska ekipa uplasowała się dopiero w czwartej dziesiątce. Na podium stanęli Norwegowie Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty, Finowie Ville Korhonen i Evdard Bremer oraz Szwedzi Marius Westerlind i Olle Aronsson.

W klasie Laser Radial w kategorii open najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski został David Goetz (AZS Poznań), kończąc zmagania na siedemdziesiątej szóstej pozycji, a siedemdziesiąty dziewiąty był jego klubowy kolega Antoni Borkowski. Zwyciężył Singapurczyk Wonn Kye Lee, który wyprzedził o zaledwie jeden punkt Holednerkę Emmę Savelon i o dwa „oczka” Australijczyka Otto Henry’ego.

Od środy do rywalizacji przystąpią nasi zawodnicy klas 49er, 49erFX, Laser Radial kobiet, Laser Standard, Finn, Nacra 17, 420 oraz w klasach wieloosobowych.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877