TYP: a1

Szymon Kuczyński na jachcie „Atlantic Puffin” zwyciężył w XVI Regatach Unity Line w grupie ORC

wtorek, 16 sierpnia 2016
Piotr Stelmarczyk
W dniach 11-14 sierpnia 2016 roku na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbyły się XVI Regaty Unity Line. Regaty te, z kilkunastoletnią tradycją, zgromadziły na starcie 68 jachtów z około 300 żeglarzami.


Fot. Franciszek Długajczyk


W poszczególnych grupach zwyciężyły jachty ze skipperami:

ORC
1. „Atlantic Puffin” z Szymonem Kuczyńskim
2. „Hadron” z Piotrem Parzy
3. „Hruby” z Robertem Rayskim

KWR I
1. „Lisica” z Adamem Lisieckim
2. „Asso” z Markiem Lewenstainem
3. “O’Dana” z Januszem Frączkiem

KWR II
1. „Orson” z Andrzejem Sokołowskim
2. „Lively” z Bronislawem Zimnickim
3. „Polus” z Lechem Łuckim

Grupa Open Żeglarze Samotni
1. „One” z Szymonem Kubaniem
2. „Happines” z Pawłem Hapanowiczem
3. „Exodus 3” ze Zbigniewem Andruszkiewiczem

Open I – jachty o długości powyżej 10,50 metra
1. „Adrenasea” z Janem Kozarzewski
2. „Sharki z Cezarym Wolskim
3. „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem

Open II jachty o długości 8,50 – 10,50 metra
1.„Trochus IV” z Edwardem Banaszakiem
2.”Delfini” z Eckhardem Kasel
3.” Fever” ze Sławomirem Turniakiem

Open III jachty o długości do 8,50 metra
1.„Polaris” z Eckhardem Manteufel
2.”Silver Wind” z Ryszardem Kasprzakiem
3. „Bikini” z Pawłem Bocherem

Open szalupy DZ
1.”8 Czortów” z Jarosławem Misiakiem
2.”Fanaberia” z Damianem Szkabarem

Błękitną Wstęgę XVI Regat Unity Line zdobył Jan Kozarzewski z jachtu „Adrenasea”, on również otrzymał nagrody Prezydentów Kołobrzegu i Świnoujścia za pierwsze bezwzględnie miejsca na metach.

Pogoda była bardzo dynamiczna i zapewniła silne wrażenia zawodnikom. W pierwszym dniu wiał korzystny południowo-zachodni wiatr o sile 4 stopni w sali Beauforta, a w drugim początkowo wiatr o sile 5 stopni, później słabnący do 3 z zachodu, czyli cały czas halsówka. Podczas regat towarzyszył nam statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” pilnując bezpieczeństwa żeglarzy.

unity line
Fot. Franciszek Długajczyk


Kolejny sukces Szymona Kuczyńskiego to wynik jego wiedzy żeglarskiej, doświadczenia uzyskanego w rejsie dookoła świata samotnie i bez silnika oraz regatach i znakomita praca jego załogi. Szymon to wielka nadzieja polskiego żeglarstwa, ten młody wiekiem żeglarz ma w sobie ogromny potencjał kolejnych dokonań.

Nie zawiedli stali uczestnicy regat- Adam Lisiecki, Piotr Parzy, Robert Rayski, Marek Lewenstain, Janusz Frączek, Andrzej Sokołowski, Bronisław Zimnicki, Lech Łucki, Paweł Hapanowicz, Cezary Wolski, Jerzy Matuszak, Eckhard Manteufel, Ryszard Kasprzak, Paweł Bocher. Ponownie w grupie żeglarzy samotnych wystartował Zbigniew Andruszkiewicz, żeglarz znany ze startów w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, które w roku 1974 zainicjował i zorganizował ówczesny Kierownik Ośrodka Sportów Wodnych i Ratownictwa Morskiego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie Piotr Stelmarczyk wspólnie z żeglarzami Jacht Klubu Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, Jacht Klubu AZS w Szczecinie oraz pracownikami Biura Konstrukcyjnego Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie: Jerzym Siudym, Kazimierzem Jaworskim, Edwardem Hoffmanem i Czesławem Gogołkiewiczem. Te regaty to ciekawa historia do odrębnego artykułu, choćby z tego powodu, że nie miały żadnego budżetu. Zostały zorganizowane przez entuzjastów żeglarstwa dla entuzjastów żeglarstwa.

Ale w tegorocznej edycji Regat Unity Line także nie brakowało entuzjastów żeglarstwa. Wystartowały dwie szalupy DZ: „8 Czortów” z Jarosławem Misiakiem z Biskupieckiego Towarzystwa Żeglarskiego oraz „Fanaberia” z Damianem Szkabarem ze Stowarzyszenia Sportowego „Konstruktorzy” z Gliwic. Żegluga po morzu na otwartopokładowych szalupach to duża umiejętność i jeszcze silniejsze wrażenia, szczególnie jak wieje przeciwny wiatr 5 stopni w skali Beauforta a fala ma około 1 metra wysokości. Ale nasi dzielni żeglarze z „długich łodzi Wikingów” już zapowiadają start w XVII Regatach Unity Line.

Na starcie drugiego wyścigu na redzie Portu Kołobrzeg doszło do kolizji „Gemini 3” Romana Paszke z jachtem „Mescalero” Radosława Okińskiego. „Mescalero” odniósł poważne uszkodzenia, zniszczony został maszt i takielunek. Żeglarze nie odnieśli obrażeń.

Zapraszamy na www.regaty-unityline.pl gdzie będą umieszczone pełne wyniki oraz fotografie i filmy z regat.

Już teraz zgłosił się pierwszy żeglarz do XVII Regat Unity Line, samotnie Paweł Hapanowicz na jachcie „Happines”. Wcześniejsze zgłoszenia w tym roku bardzo pomogły w sprawnej organizacji regat.

XVII Regaty Unity Line planowane są na 10-13 sierpnia 2017 roku na trasie Świnoujście-Kołobrzeg-Dziwnów.Tagi: regaty, Unity Line, Szymon Kuczyński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971