TYP: a1

AZS Politechniki Gdańskiej najlepszym klubem żeglarskim w Polsce

wtorek, 16 sierpnia 2016
Informacja prasowa
Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypadł SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej. Drugie miejsce dla Amica Jacht Klub Kamień Pomorski, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko.

Polska Ekstraklasa Żeglarska
Fot. Marta Dębska


Trzynaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, ponad stu zawodników, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować drugi sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Ostatnia runda PEŻ trzymała w napięciu do samego końca, ponieważ o klasyfikacji generalnej całej Ligi decydowały praktycznie ostatnie wyścigi IV rundy. Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów, czyli 26 wyścigów. Faworytem do tytułu była ekipa Amica JK Kamień Pomorski, która po III rundzie liderowała w tabeli. Tylko o punkt mniej miały załogi SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej oraz DTP PMT TŻR Szczecin, tuż za nimi plasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko. Między tą czwórką miała się rozgrywać walka o tytuł.

Po pierwszym dniu rywalizacji załogi z czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej z nich wypadła drużyna Tymona Sadowskiego (AZS PG) i to ona była pretendentem do tytułu. W wyjątkowo dobrej dyspozycji był Yacht Club Sopot, który zdeklasował rywali w pierwszym flighcie wygrywając cztery z sześciu wyścigów, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby powalczyć o mistrzowski tytuł. Tego dnia równie dobrze spisywał się Sailing Event MOS Iława, jednak również oni mieli zbyt duże straty punktowe, by liczyć się w walce o podium w klasyfikacji generalnej.

Drugi dzień należał do zespołu Karola Górskiego z Iławy. Stawka była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie to Sailing Event wygrał ostatnią rundę Ekstraklasy. Tuż za nim uplasował się zespół AZS Politechniki Gdańskiej, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej! Trzecie miejsce zajął Yacht Club Sopot, który zepsuł ostatni wyścig i stracił szansę na zwycięstwo w IV rundzie. Amica Jacht Klub Kamień Pomorski pod wodzą Patryka Zbroi w ostatniej rundzie żeglowała nieco poniżej oczekiwań, przez co w klasyfikacji generalnej spadła na drugie miejsce. Pozycji w generalnej klasyfikacji nie utrzymał też zespół DTP PMT TŻR Szczecin, który wypadł poza podium. Trzecie miejsce w generalce przydało natomiast MBSW Rainmaker Giżycko.


Fot. Marta Dębska


Poza krajowymi tytułami najlepszy klub zakwalifikował się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Wyniki IV rundy PEŻ:
1. Sailing Event MOS Iława - 26 pkt
2. AZS Politechniki Gdańskiej - 28 pkt
3. Yacht Club Sopot - 29 pkt
4. MBSW Rainmaker Giżycko - 33 pkt
5. Amica JK Kamień Pomorski - 33 pkt
6. DTP PMT TŻR Szczecin - 42 pkt
7. Yacht Club Sztag AWF Katowice - 42 pkt
8. Procad GKŻ Gdańsk - 47 pkt
9. HRM Racing JKW Poznań - 51 pkt
10. Windward JKM Gryf Gdynia - 52 pkt
11. PŻKS DŻYGIT Białystok - 54 pkt
12. KŻ Sztorm Grupa Warszawa - 55 pkt
13. Baltic Trans YC Rewa - 56 pkt

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016:
1. AZS Politechniki Gdańskiej - 40 pkt
2. Amica JK Kamień Pomorski – 39 pkt
3. MBSW Rainmaker Giżycko - 37 pkt
4. DTP PMT TŻR Szczecin – 36 pkt
5. Sailing Event MOS Iława - 31 pkt
6. Yacht Club Sopot - 29 pkt
7. Procad GKŻ Gdańsk - 27 pkt
8. HRM Racing JKW Poznań - 26 pkt
9. KŻ Sztorm Grupa Warszawa - 25 pkt
10. Yacht Club Sztag AWF Katowice - 22 pkt
11. PŻKS DŻYGIT Białystok - 20 pkt
12. Baltic Trans YC Rewa - 18 pkt
13. Windward JKM Gryf Gdynia - 17 pkt


Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.
Tagi: Polska Ekstraklasa Żeglarska, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973