TYP: a1

Sprawozdanie z regat „Puchar Prezesa WOZŻ”

czwartek, 16 czerwca 2011
Jacek Olubiński
W dniach 11-12 czerwca 2011 r. na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego odbyły się regaty „Puchar Prezesa WOZŻ” zaliczane do cyklu regat PPJK. Regaty posiadały licencję PZŻ oraz zezwolenie Urzędu Żeglugi Śródlądowej na zorganizowanie imprezy na wodzie.

Organizatorem regat był WOZŻ i MOS-2. Odpowiedzialnymi za organizację regat byli: z ramienia WOZŻ - wiceprezes ds. Śródlądowych Jacek Orliński oraz z ramienia MOS-2 Sławomir Kalinowski – dyrektor MOS-2. Biuro regat oraz baza regatowa miały miejsce w ośrodku szkoleniowym MOS-2 w Zegrzu Płd. ul. Warszawska 21. Jest to jeden z nielicznych ośrodków z tak dobrze rozwiniętą bazą szkoleniowo – regatową. Ośrodek pełen był radosnego gwaru młodszych zawodników, dzieci i młodzieży dla których również odbywały się w tym czasie regaty.

W piątek 10 czerwca od godz. 18:00 przyjmowano już zgłoszenia do regat. Biuro regat prowadziła kierownik biura WOZŻ Beata Jaskot. PPJK wspólnie z Raiffeisen Leasing przeprowadziło badanie rynku dotyczące produktów finansowych na zakup jachtu. Dla uczestników regat przygotowane były drobne gadżety w postaci długopisów, chorągiewek i słodyczy. Ogółem w imprezie uczestniczyło 55 jachtów, na których pływało 166 zawodników. Zawodnicy przybyli nie tylko z Warszawy i okolic ale także z odległych zakątków Polski tj. Szczecina, Gdańska, Olsztyna, Krakowa, Kielc, Rzeszowa, Podlasia. Zgłosiły się następujące klasy: T, T-1, T-2, OMEGA SPORT, ŻAGLE 500, TANGO, DELPHIA 24, SYMPATHY 600, NAUTICA 450, a także jeden jacht w klasie OPEN.

W sobotę 11 czerwca o godz. 10:15 pod masztem banderowym odbyło się uroczyste otwarcie regat. Prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (WOZŻ) Jerzy Durejko serdecznie przywitał zawodników życząc im udanych startów, przyjemnego pływania i wygranych wyścigów. Start do pierwszego wyścigu zgodnie z komunikatem odbył się o godzinie 11:00. Regaty zostały rozegrane według Przepisów Regatowych Żeglarstwa 2009-2012, zgodnie z Regulaminem PPJK, WTR, Przepisami Pomiarowymi Jednokadłubowych Jachtów Kabinowych 2009-2012, przepisami związków i stowarzyszeń klas uczestniczących w regatach. Nad bezpieczeństwem regat czuwał fachowy personel medyczny i ratowniczy. Regaty z cyklu PPJK sędziował Jarosław Bazylko - wiceprezes PPJK. Jak co roku dogodnym miejscem dla Sędziów był statek komisji regatowej MEWA, własność WOZŻ. W sędziowaniu pomagali: sędzia Ryszard Brona, stażysta Krzysztof Kłopotowski oraz sekretarz WOZŻ Włodzimierz Wyrzykowski. Regaty zaszczycił swoją obecnością Jerzy Pieśniewski - redaktor miesięcznika „Żagle”, patrona medialnego cyklu regat PPJK.

Pierwszego dnia tj. w sobotę 11 czerwca rozegrano pięć wyścigów. Pogoda była doskonała. Wiało wystarczająco 4B. Zawodnicy mocno rywalizowali o zajęcie jak najlepszej pozycji na starcie więc nie obyło się bez drobnych kolizji (złamanie przepisu 18 PRŻ przez Omegę Sport). Z powodu protestów złożonych przez dwa jachty Delphia został anulowany dla tej klasy wyścig piąty. Po zakończeniu pierwszego dnia regat i rozpatrzeniu protestów, wieczorem w sali szkoleniowej MOS-2 odbyła się uroczysta kolacja. Smaczne dania i przyjemna muzyka umilały czas do późnych godzin wieczornych. Na ekranie wyświetlane były zdjęcia zawodników z obecnych, a także z różnych innych regat.

W niedzielę 12 czerwca, przy równie doskonałej pogodzie powtórzono wyścig piąty z poprzedniego dnia w klasie Delphia oraz dwa wyścigi wszystkich klas. W tym dniu dominowały emocje i chęć zwycięstwa. Nie obyło się bez protestów. W szóstym wyścigu jeden z jachtów klasy Delphia złożył protest (złamanie przepisu 10 PRŻ).

O godz. 15:15 odbyło się uroczyste zakończenie regat. Prezes WOZŻ Jerzy Durejko wraz z wiceprezesem Jackiem Orlioskim, wiceprezesem Sławomirem Kalinowskim oraz sekretarzem WOZŻ Włodzimierzem Wyrzykowskim wręczali uśmiechniętym, wygranym załogom puchary i dyplomy. WOZŻ dla pierwszych trzech załóg w poszczególnych klasach ufundował książki „Żeglarstwo lodowe dla najmłodszych”.

Zawodnicy podziękowali brawami organizatorom oraz sędziemu Jarosławowi Bazylce za sprawne i fachowe przeprowadzenie regat. Prezes WOZŻ Jerzy Durejko podziękował zawodnikom za liczne przybycie i uczestnictwo w regatach. Zaprosił także na kolejne regaty organizowane przez WOZŻ na wspaniałym akwenie jakim jest Jezioro Zegrzyńskie.

Wyniki regat

Galeria z regat

Nowości na stronie www.ppjk.pl:

Zawiadomienia o regatach Uwaga! Termin tańszych zgłoszeń regat Nord CUP upływa 22.06.
TYP: a3
0 0
Komentarze