TYP: a1

Shanties, shanties i...czekamy na przyszły rok!

poniedziałek, 26 lutego 2018
Monika Frenkiel

Kto był, dobrze się bawił, kto nie był, niech żałuje – bo w Krakowie zakończyła się XXXVII edycja Festiwalu Shanties. Pływaliśmy w każdą pogodę, szantowaliśmy na największym rynku Europy, świętowaliśmy urodziny z zespołem Mietek Folk a prawdziwą muzyczna burzę zgotowali nam piraci, czyli zespół Pyrates! z Wielkiej Brytanii. 


Było lirycznie, poetycka, ale i rockowo, a dźwięki harmonijek przeplatały się z elektrycznymi gitarami. Z zespołami konkursowymi spotykaliśmy się nie tylko na scenie, ale i w warunkach nieco bardziej…bezpośrednich, w festiwalowej tawernie, czyli Starym Porcie. Tam też mogliśmy spotkać się m. in. z kapitanem Jerzym Radomskim, który opowiedział o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa. 


Zdecydowanie hitem tegorocznego festiwalu stał się zagraniczny gość, czyli Pyrates! z Wielkiej Brytanii, którzy rozpalili publiczność do czerwoności swoim piątkowym występem. Piraci zdobyli Grand Prix Festiwalu oraz nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dla wykonawcy zagranicznego.


Shanties to oczywiście przede wszystkim koncerty – a tym razem podczas kilkunastu wystąpiło blisko 200 wykonawców (nie licząc zbiorowego śpiewania na krakowskim Rynku Głównym) – ale i nagrody. O Grand Prix wspomnieliśmy wyżej, ale byli i inni nagrodzeni:

Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymał zespół Jan i Klan z Wrocławia

Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2018 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej - zespół Brasy z Bytomia.

Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecin - Krzysztof Jurkiewicz, za tekst piosenki pt. „Chusta z trzema węzłami.”

Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny
-  kapitan Waldemar Mieczkowski z zespołem.

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2018” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymała
Anna Bujko z zespołu Jan i Klan.

Nagrodę Specjalną amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy Polonijnych ufundowaną przez:
Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku Polish Yacht Club z Chicago, Polsko Kanadyjski Yacht Club Zawisza Czarny z Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2018 przyznano Mirkowi „Kovalowi” Kowalewskiemu z zespołu Zejman i Garkumpel. No i dzięki temu Kovala usłyszą na zywo w USA i Kanadzie!

Nagrodę publiczności Shanties 2018 otrzymał zespół The Nierobbers

Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej - Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz.

No i miło nam oznajmić, że wyprawa Arktyka 2017, której patronowała Tawerna Skipperów Fundacji 4 kontynenty zdobyła II nagrodę w konkursie Krakowski Rejs Roku. 

Tagi: Shanties 2018, koncert, Pyrates!, Fundacja 4 Kontynenty
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Festiwal ma długoletnią tradycję w Krakowie. Może władze miasta i np. PZŻ pomyślą o bratnim festiwalu w Warszawie
niedziela, 4 marca 2018, 18:35 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877