TYP: a1

Shanties 2017 coraz bliżej

poniedziałek, 20 lutego 2017
Redakcja/MF

Już za chwileczkę, już za momencik…Kraków znów ogarnie morskie szaleństwo i dźwięki szant. Mowa oczywiście o Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2017, który rozpoczyna się w czwartek, 23 lutego. Tym razem hasłem festiwalu będzie „Wisłą na oceany”.

[t][/t] [s]Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej[/s]

A co się będzie działo w czasie festiwalu?

23 lutego (czwartek), KS Żaczek, godz. 19 koncert ballad  „Ocean marzeń”. Reż. i prow.: Mirosław Kowalewski i Piotr Zadrożny. Wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Kaczor i Piraci, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Jakub Paluszkiewicz, Jerzy Porębski, Marta Śliwa, Arkadiusz Wlizło, Piotr Zadrożny


Muzyka spod znaku Wiatru, Wody i Przygody w Polsce mieni się tysiącem barw, nastrojów, brzmień i emocji. Od ortodoksyjnego brzmienia pełnokrwistych szant z pokładów pełnomorskich żaglowców aż po gitarowo–ogniskowe klimaty wieczornych spotkań żeglarzy gdzieś nad jeziorem. Koncert „Ocean marzeń” będzie wspaniałą ilustracją owego fenomenu różnorodności. Zapraszamy tych, dla których ciężka praca na pokładzie klipra nie jest szczytem marzeń, a bat bosmana smagający plecy nie jest realizacją głęboko ukrytych potrzeb.

 


24 lutego (piątek, ), KS Żaczek, godz. 12, koncert dla dzieci „Z Guciem na oceany”
reż. i prow.: zespół Klang. Kapitan Grat w tym roku ma spory problem. Założył się, że weźmie udział w regatach dookoła Świata! Pomysł wspaniały, ale to długa wyprawa! Czy to będzie uczciwa konkurencja, czy mordercza walka na śmierć i życie? Kapitan musi szybko skrzyknąć załogę, załadować towar i przygotować żaglowiec do rejsu. Ale co to?! W załodze pojawił się bardzo nietypowy marynarz!

 

KS Żaczek, godz. 18, koncert piosenki żeglarskiej "Mazurscy Kolumbowie", reż. i prow.: Włodzimierz Dębski. Wystąpią m.in.: Włodzimierz Dębski, Klang, Perły i Łotry, Stara Kuźnia, Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Zejman i Garkumpel

Mazury, kraina tysiąca jezior, miejsce magiczne i licznie odwiedzane przez żeglarzy. Wielu z nas zdobywało tam swoje pierwsze szlify przed wypłynięciem na szerokie wody, wielu powraca tam po dziś dzień. Mazury to miejsca magiczne, z których wiele nie przetrwało niestety próby czasu, a te, którym udało się przetrwać często zmieniły swój niepowtarzalny charakter.


Radio Kraków, Studio S5, godz. 21.00 koncert poezji żeglarskiej „Struna za struną”. Wystąpią: Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski

KS Żaczek, godz. 22.00,  koncert folkowy „Tysiące mil”, reż. i prow.: zespół Mietek Folk. Wystąpią m.in.: Formacja, Nor Folk, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Slogmakaane (Norwegia)

Będąc młodymi ludźmi, ponad ćwierć wieku temu, marzyliśmy o Wielkiej Żeglarskiej Przygodzie. Śnił nam się świat Wielkich Żagli, szmaragdowe morza, białe plaże, wielkie bitwy, tajemnicze mapy skrywające skarby i nieustraszeni bohaterowie. Dzisiaj mamy to na wyciągnięcie ręki.

 

25 lutego (sobota), Kino Kijów Centrum, godz.12.00 koncert dla dzieci „Wisłą na oceany”,  
reż. i prow.: zespół Zejman i Garkumpel. Wypłyniemy z wód śródlądowych (Wisła, jeziora), gdzie zdobywać będziemy pierwsze szlify wodniackie na małych jachtach. Potem popłyniemy na morza i oceany, gdzie nowe doświadczenia, poszerzą naszą wiedzę żeglarską i zdobędziemy patenty kapitańskie. One pozwolą nam dowodzić wielkimi żaglowcami naszych marzeń.


Rynek Główny, 14.30 wspólne śpiewanie „Pożegnanie Liverpoolu”Kino Kijów Centrum, godz. 17.00 koncert pieśni nie tylko z kubryku „Morza i oceany grzmią”, reż. i prow.: zespół Atlantyda. Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Slogmakaane (Norwegia).


Morza i oceany grzmią, a jak grzmią to zaczyna się naprawdę niezła jazda. To żegluga na krawędzi, gdzie niebo i morze tworzy morskie potwory i niesamowite opowieści. Zabieramy Was na taki rejs pełen przygód do ostatniej deski ratunku, tam gdzie nie ma już nic. Czas stawić żagle i z portu wyruszyć nam w rejs.

 

Kino Kijów Centrum, godz. 21, koncert rumowych opowieści „Zakołysał się widnokrąg”, reż. i prow.: Marek Szurawski. Wystąpią m.in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Annika Mikołajko, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.


Koncert „rumowy”, tematycznie acz nienachalnie związany z najsłynniejszym napitkiem żeglarskim wszech czasów, w którym dowiesz się m.in.:

  • jak pijemy dzisiaj a jak kiedyś (poznasz prawdziwą wersję pioseneczki „Pije Kuba”),
  • jaki jest najprostszy sposób, aby nie wpaść w alkoholizm,
  • jakie są najsławniejsze koktajle rumowe świata, 
  • dlaczego konsumpcja nie zwalnia od myślenia,
  • co może zastąpić alkomat,
  • dlaczego przy rumie opowieści z kubryku wypadają najlepiej,
  • i co to ma wspólnego z Kongregacją WRAK (oby żyła wiecznie!).


26 lutego (niedziela), Kino Kijów Centrum, godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Pod żaglami Zawiszy”, reż. i prow.: Jacek Jakubowski. Wystąpią m.in.: Mechanicy Shanty, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania).

Zapewne wielu z nas miało okazję poczuć pod stopami kołyszący pokład Zawiszy. Zapewne nie raz nuciliśmy pod nosem słynne strofy, z cichym życzeniem: "... więc popłyńmy raz jeszcze..." Razem z występującymi zespołami podczas koncertu szanty klasycznej: "Pod żaglami Zawiszy", przypomnimy sobie te cudownie beztroskie chwile i aby użyć swobody, popłyniemy w tę dal siną, bez końca. Nie bierzcie worków i ciepłej odzieży, przynieście ze sobą dobry nastrój.

 

Kino Kijów Centrum, godz. 16.00 - koncert finałowy „Pora w morze nam”, reż. i prow.: Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz. Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Formacja, Mechanicy Shanty, Stare Dzwony, Grzegorz Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania).
„Pora w morze nam…” to motto Koncertu Finałowego tegorocznych SHANTIES. I tak się składa, że w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Człowieka, który żył podług słów tego motto, a dla polskiego żeglarstwa oddał wielkie i nieocenione zasługi. Generał Mariusz Zaruski, marynarz, żeglarz i podróżnik, twórca polskiego żeglarstwa, fotografik, malarz, poeta i prozaik, taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży. Polski Związek Żeglarski ogłosił bieżący rok, rokiem Generała. Podczas koncertu organizatorzy przybliżą postać i dokonania Generała, zaprezentują piosenki  napisane do jego wierszy, opowiedzą, dlaczego pamięć o tym Wielkim Człowieku nie zaginie. 

Wszystkie szczegóły festiwalowe TUTAJ

Tagi: szanty, festiwal, Shanties 2017, koncerty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861