TYP: a1

Setka na TTSR 2017 - a może jeszcze więcej?

wtorek, 10 stycznia 2017
Informacja prasowa/Tomasz Owsik - Kozłowski

Ponad 50 jednostek z Polski i zagranicy potwierdziło już swój udział w finale The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Portugalski „Santa Maria Manuela”, rosyjski „Shtandart” czy „Dar Młodzieży” to tylko niektóre wielkie żaglowce, które w sierpniu br. zacumują przy Wałach Chrobrego.

The Tall Ship Races

Fot. Wiesław Seidler


      „Ponad 50 jednostek potwierdziło już swój udział w ostatnim etapie regat z Kłajpedy do Szczecina oraz w wielkim finale, który będzie trwał od 5 do 8 sierpnia” - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik finału regat The Tall Ships Races 2017 Tomasz Owsik-Kozłowski.


„Na liście uczestników znajduje się m.in. 14 jednostek klasy A, czyli największych i najbardziej widowiskowych żaglowców. Na pewno do Szczecina przypłynie „Santa Maria Manuela” z Portugalii, „Shabab Oman II” z Omanu, czy „Pelican of Londyn” z Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie słynnych rosyjskich jednostek, w tym oczekujemy po raz kolejny na „Shtandarta” z Sant Petersburga, który jest repliką jednostki z 1703 r. Pojawi się także żaglowiec z Holandii „Eendracht”, którego w Szczecinie już mieliśmy okazję oglądać w 2013 roku, oraz „Tre Kronor af Stockholm” ze Szwecji, którego matką chrzestną jest księżna Wiktoria” - wyliczał rzecznik.


Do Szczecina tradycyjnie przypłyną również największe polskie żaglowce - „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Zawisza Czarny”, „Kapitan Zaruski”, „Kapitan Borchardt” i „Fryderyk Chopin”, na którym popłynie młodzieżowa żeglarska reprezentacja stolicy Pomorza Zachodniego. „Liczymy, że podczas regat do portu przypłynie około 100 jednostek, to więcej niż podczas ostatniego finału regat w Szczecinie w 2013 r., wtedy było ich 91” – zaznaczył rzecznik. „Teren finału regat będzie znajdował się po dwóch stronach Odry. To nie tylko słynne Wały Chrobrego po lewej stronie rzeki, ale także prawa strona czyli Wyspa Łasztownia razem z Wyspą Grodzką, na której jest nowa marina z 74 miejscami postojowymi” - powiedział. Jak podkreślił, najbardziej reprezentacyjne jednostki będą cumowały u podnóża Wałów Chrobrego i wzdłuż nabrzeża pasażerskiego. Obecnie trwają prace inwestycyjne przy Nabrzeżu Starówka, naprzeciwko Wałów Chrobrego. „Trwa budowa nowego bulwaru, którą planujemy skończyć do końca maja. Jesteśmy też w trakcie renowacji historycznych dźwigów portowych, które stoją na Łasztowni. Te tzw. „Dźwigozaury”, symbole morskiego Szczecina, nabiorą wyraźnych, świeżych kolorów ” - dodał.

The Tall Ship Races

Fot. Wiesław Seidler

The Tall Ships Races to regaty załóg złożonych z młodych adeptów żeglarstwa, którzy będą zdobywać morskie szlify na Bałtyku, w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą, oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji będzie barwna parada załóg przez ulice Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów i nagród, w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej. Szczecin będzie gospodarzem finału „tolszipów” już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku. Tegoroczny finał The Tall Ships Races został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Tagi: The Tall Ship Races, regaty, żaglowce, Szczecin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946