TYP: a1

Rusza Polska Liga Żeglarska

poniedziałek, 8 lipca 2019
Informacja prasowa

13 i 14 lipca w Sopocie sezon rozpocznie Polska Liga Żeglarska. 12 zespołów wystąpi w Ekstraklasie, a 9 kolejnych w 1 Lidze. O tym jakie kluby wystąpią w Ekstraklasie zdecydowały wyniki zeszłorocznych rozgrywek i dodatkowych eliminacji rozegranych w maju.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl[/s]

Tegoroczny, już piąty sezon Ekstraklasy rozpocznie się w Sopocie, a potem co 2 tygodnie czołowe kluby odwiedzą Gdynię, Świnoujście i Szczecin. Ale to nie wszystko, bo w tym roku po raz pierwszy w historii wystartuje również 1 Liga, czyli niższa seria rozgrywkowa. Start 1 Ligi odbędzie się w sierpniu również w Sopocie, a zakończy we wrześniu w Szczecinie. 3 najlepsze zespoły awansują do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy, zastępujące 3 najsłabsze które spadną do 1 Ligi.

 

W Ekstraklasie zobaczmy 12 zespołów z 11 klubów:

 1. Olsztyński Klub Żeglarski
 2. Jeziorak Yacht Club
 3. SEJK Pogoń Szczecin
 4. Żeglarska Legia Warszawa
 5. Yacht Club Sopot
 6. JKM Gryf Gdynia
 7. Odyssey Sailing Club
 8. PZKS Dżygit Białystok
 9. Giżycka Grupa Regatowa
 10. KS Iskra AMW Gdynia
 11. Sztorm Grupa
 12. Odyssey Sailing Club 2

 

Obrońcą tytułu jest OKŻ, ale ten sezon załoga z Olsztyna popłynie w zmienionym składzie, ponieważ za sterem zobaczymy Wiktora Plitko, który zastąpi Szymona Jabłkowskiego. W pozostałych klubach nie są spodziewane zasadnicze zmiany w porównaniu do zeszłorocznego sezonu i jako sterników zobaczymy odpowiednio Karola Górskiego – aktualnego WiceMistrza Polski, Krzysztofa Łobodżca, Jakuba Pawluka, Pawła Ejsmonta, Jacka Turczynowicza i Tomasza Kuleszę. Jedynie w Yacht Club Sopot na sterze zobaczymy prawdopodobnie Pawła Górskiego, który zastąpi Rafała Sawickiego planującego w tym sezonie starty w innych barwach. W czterech nowych zespołach, które awansowały z eliminacji zobaczymy m.in. Marka Stańczyka, Wojciecha Myśliwca, Piotra Małeckiego i Bartłomieja Wójciaka.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl[/s]

„Zapowiada się fantastyczny sezon, mamy 21 klubów w 2 ligach co już samo w sobie jest sukcesem. A mnie najbardziej cieszą powroty do regat starych wyjadaczy, mistrzów z lat ubiegłych. Wraca Stańczyk po 2 letniej przerwie, wraca Myśliwiec po chyba 10 latach przerwy, zobaczymy nie widzianego od lat Wójciaka. W 1 lidze wystartują po długiej przerwie Rafał Becker, Radek Żurek czy Maja Remizowicz” – podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Ligi – „ Tym samym spełnia się moje marzenie, że Liga będzie właśnie motywatorem dla tych, którzy przez lata ścigali się na małych łódkach, potem na większych jachtach jak Skippi czy 730 a potem zniknęli z wody z różnych powodów. Teraz wracają do regat, bo nie ma prostszej formuły do wzięcia udziału w rywalizacji na wodzie niż Liga Żeglarska.”

Kalendarz rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Ekstraklasa:

13-14 lipca – Sopot

27-28 lipca – Gdynia

10-11 sierpnia – Świnoujście

24-25 sierpnia – Szczecin

 

1 Liga:

3 sierpnia – Gdynia

4 sierpnia – Gdynia

30 sierpnia – Szczecin

1 września - Szczecin

 

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Sopocie i Gdynia będzie to flota 6 jachtów Delphia24, w Świnoujściu i Szczecinie będą to jachty TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych, jednak w Ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: Gdynia Sailing Days, Musto, Sail Szczecin, Pomorze Zachodnie, Miasto Świnoujście, Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Żagle i W Ślizgu.

Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.

 

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze