TYP: a1

Regaty Energa Sailing Cup w Krakowie - wygrała natura

wtorek, 11 czerwca 2013
Informacja prasowa
W miniony weekend (8-9 czerwca), w Krakowie, odbyły się regaty z cyklu Energa Sailing Cup oraz Otwarte Mistrzostwa Małopolski w żeglarstwie. Z powodu niesprzyjającej aury udało się przeprowadzić jedynie jeden wyścig w klasie Laser.

Do regat na Zalewie Bagry Wielkie zgłosiło się 81 zawodników z 15 klubów z całej Polski. Pierwsze wyścigi zaplanowano na godzinę 11:30 w sobotę. W ciągu tygodnia poprzedzającego regaty wiał wystarczający do przeprowadzenia żeglarskiej rywalizacji wiatr, jednak wraz z rozpoczęciem zawodów aura uległa zmianie. Niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiły pełne rozegranie wyścigów. Sędziowie zmieniali pozycję boi z każdym mocniejszym podmuchem. Pomimo kilku prób przeprowadzenia zawodów, należało przerwać rywalizację, gdyż wiatr ponownie zanikał.

Na niedzielę zapowiadano wiatr o prędkości 2 m/s. Niestety i w tym dniu, nie udało się ukończyć nawet jednego wyścigu w klasie Optimist. O godzinie 14:00 sędzia główny ogłosił zakończenie zawodów. Jedynie szybciej żeglujące lasery ukończyły jeden wyścig i na tej podstawie wyłoniono zwycięzców. Wśród pozostałych uczestników nagrody rozlosowano.

To pierwsze regaty u nas, podczas których wystąpiły problemy z wiatrem. Widać trzeba się do tego też przyzwyczaić. Pomimo braku rozegrania wyścigów zawodnicy i trenerzy dziękowali za atmosferę na wodzie i przygotowanie zajęć brzegowych” – powiedziała Józefa Ogrodnik, małopolski koordynator programu edukacyjnego Energa Sailing.

Uczestnicy regat mieli możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji: zwiedzanie starego Krakowa (wizyta na Rynku Głównym oraz możliwość oglądania miasta z Wieży Mariackiej) oraz Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Odbyło się także spotkanie z olimpijczykami z Londynu, zawodnikami Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego oraz z patronami programu Energa Sailing – Łukaszem Przybytkiem i Pawłem Kołodzińskim. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem koncertu zespołu NORTH LLAMAS & 100cp czyli Kuba i przyjaciele.

Regaty o Mistrzostwo Małopolski zostały przeniesione na jesień.

Zmagania w Krakowie to trzecie zawody cyklu Energa Sailing Cup – regaty klasy Optimist grupy „A” odbywające się w całej Polsce. Do tej pory, zrealizowano zawody w Giżycku i Kamieniu Pomorskim. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie (24-25.08). Nagrodą dla zwycięzców będzie udział w utworzonym programie stypendialnym ENERGA Sailing Development Program. W związku z tym, iż w Krakowie nie odbył się żaden wyścig w klasie Optimist gr. „A” klasyfikacja generalna cyklu nie uległa zmianie.

Następne regaty z cyklu Energa Sailing Cup odbędą się w Gdyni w dniach 14 – 16 czerwca.

Wszystkie informacje o programie, regatach oraz aktualna klasyfikacja cyklu znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968