TYP: a1

Regaty Baltic Polonez Cup 2013 zakończone

poniedziałek, 19 sierpnia 2013
Zakończyły się tegoroczne regaty Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race 2013. Puchar w kategorii najszybszych jachtów w grupie Single w czasie bezwzględnym otrzymał Zbigniew Gutkowski, który ustanowił także nowy rekord trasy pokonując odcinek 200 mil morskich non stop na trasie Świnoujście - Christianso - Świnoujście w czasie: 14 godzin i 43 minuty. Poprzedni rekord wynosił 35 godzin i 7 sekund.

Puchar Poloneza zdobył Piotr Falk na s/y BLUESinA. Puchar Liberty Single Handed Race dla najszybszej kobiety Single trafił do Joanny Pajkowskiej, płynącej na s/y Cabrio 2. Puchar Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego dla najszybszego jachtu Double w czasie bezwzględnym otrzymali Tomasz Cichocki i Jacek Trojanowski na s/y Polska Miedź. Puchar Liberty Single Handed dla najszybszej kobiety w grupach dwuosobowych otrzymała Anita Chylarecka. Statuetkę Fair Play za udzielenie pomocy i holowanie jachtu Sagala otrzymali Piotr Matwiejczyk i Jan Marchwiński na s/y Falkor.

W regatach żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych Baltic Polonez Cup wzięło udział 115 uczestników na 79 jachtach. Zawodnicy wyruszyli ze Świnoujścia omijając wysepkę Christianso na północy wschód od Bornholmu wracając do punktu startu. Uczestników regat nie rozpieszczała pogoda. Część zawodników zrezygnowała z udziału jeszcze przed startem, wiele jachtów wycofało się z trasy, niektóre szukały schronienia przed sztormem w portach Bornholmu. Dwa jachty utraciły maszty, jedną załogę podjęto na pokład statku ratowniczego.

Wyniki oficjalne Baltic Polonez Cup 2013:
grupa Single
grupa Double

Źródło: www.portalzeglarski.com, www.energasailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520