TYP: a1

Próchno i Rdza 2018. X Zlot jachtów z duszą

poniedziałek, 8 października 2018
Informacja prasowa
W dniach 11-14 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotkają się 34 jednostki biorących udział  w jubileuszowym, X Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 250 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych. 
 

[t][/t] [s]Fot. Maciej Sodkiewicz[/s]

 
Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu – to prawdziwa gratka!
 
Dlatego w drugi weekend października, choć pogoda może być chłodna, warto wybrać się do gdyńskiej mariny, gdzie przy Falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostępnione do zwiedzania, a żeglarze z radością opowiedzą historie poszczególnych jednostek. Natomiast w sobotę, 13 października jachty wypłyną na paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego – by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.
 
Żeglarze z „Próchna i Rdzy” znani są z zamiłowania do dobrej zabawy, a od lat w czasie zlotu odbywa się koncert szantowy. W tym roku w sobotę, 13 października o godzinie 19:00 w hangarze YK „Stal” w Gdyni otwarty dla wszystkich koncert zagra warszawski zespół szantowo-folkowy Z Dala Od Zgiełku, który w niebanalny sposób interpretuje znane wszystkim żeglarskie „klasyki”. Po koncercie będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciąganie liny czy siłowanie się na rękę. 
 
 
PROGRAM ZLOTU
 
Czwartek, 11 października 2018
17:00 Spotkanie jachtów na Helu
20:00 Impreza szantowa dla uczestników zlotu
 
Piątek, 12 października 2018
11:00 Wypłynięcie z Helu
11:00 - 16:00 Wspólne pływanie we flotylli
16:00 Wejście do Gdyni, cumowanie jachtów w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
17:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19:00 Odprawa kapitanów - omówienie planu sobotniej parady
20:00 Impreza dla uczestników zlotu 
 
Sobota, 13 października 2018
11:00 Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu
11:30 Wypłynięcie jachtów na paradę
12:00-13:00 Uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego 
13:00-16:00 Wspólne pływanie we flotylli do Mola w Sopocie
16:00 Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19:00 Otwarty koncert szantowy zespołu Z Dala Od Zgiełku w hangarze 
YK Stal, konkursy i trójbój marynarski
 
Niedziela, 14 października 2018
09:00-12:00 Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu
 
 
WYBRANE JACHTY Z DUSZĄ
S/Y ORION
Należący do JKM „Gryf” s/y Orion będzie w tym roku najstarszą jednostką na Zlocie. Zbudowany w 1936 roku w stoczni Rasmussen, to przepiękna mahoniowa jednostka o klasycznych, regatowych kształtach – wąskim kadłubie, krótkiej linii wodnej i długim nawisie rufowym. Z drewnianym masztem już daleka wyróżnia się w każdym porcie do którego wpłynie. Bo mimo dojrzałego wieku, dzięki ogromnej trosce swoich opiekunów, Orion jest utrzymany w doskonałym stanie i wciąż aktywnie żegluje po portach Bałtyku!
 
S/Y SZKWAŁ
Nie wiadomo w jaki sposób zbudowany w 1938 roku s/y Szkwał znalazł się w Gdańsku. Wiadomo tylko, że Szkwał to jedna z „50-tek” zbudowanych w stoczni Abeking & Rasmussen.  Dobrze udokumentowana historia jachtu zaczyna się dopiero po wojnie, kiedy w 1945 roku stał się własnością Akademickiego Związku Morskiego (późniejszego AKM-u) w Gdańsku. Na cześć pierwszego jachtu Szkwał z AZM, który został zatopiony w Gdyni przez Niemców 2 września 1939 roku, nadano mu nazwę SZKWAŁ II. 
W latach 50-tych i 60-tych Szkwał wielokrotnie brał udział w regatach na Bałtyku – zarówno na polskim jak i niemieckim wybrzeżu, osiągając zawsze dobre wyniki. Jednak kiedy w latach 70-tych drewniane regatówki zaczęły odchodzić w zapomnienie, jacht nie pływał i zaczął podupadać, były nawet plany jego kasacji. Na całe szczęście Szkwał trafił w ręce armatora- zapaleńca, który ciężką pracą w 1995 roku przywrócił go do żeglugi. Od tamtej pory do chwili obecnej jacht pływa, głównie z bardzo młodą i liczną załogą, która w zamian za pomoc w przygotowaniu go do kolejnych sezonów – żegluje za darmo.
Jacht znów się ściga i wygrywa regaty nawet z dużo młodszymi a przede wszystkim znacznie lżejszymi łódkami. Musi mu tylko odpowiednio przywiać. 
 
 
 
S/Y SHARKI
s/y Sharki to kolejna regatowa jednostka, która zawita na Zlot. Zaprojektowany przez znane amerykańskie biuro projektowe Sparkman&Stephens, pod nazwą „Rubin” został wybudowany w 1972 roku w niemieckiej stoczni Burmester, specjalnie dla niemieckiego teamu startującego w regatach Admiral’s Cup – i w 1973 roku zwyciężył w tych regatach! Od tego czasu jacht brał udział w wielu międzynarodowych i polskich regatach, zajmując miejsca w czołówkach klasyfikacji. Wykonany z drewna mahoniowego kadłub przeszedł w 2002 roku generalny remont i od tego czasu pływa pod polską banderą.
 
S/Y INA
s/y Ina to jedna z czterech jednostek typu J-80 zbudowanych w latach 80-tych w Płockiej Stoczni Rzecznej i przekazanych pod zarząd Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży. Wraz z swoimi siostrami brała udział w pierwszym edycji naszego zlotu w 2009 roku. Później ośrodek postawiono w stan upadłości a jachtom groziło złomowanie. Niszczały latami, rdzewiejąc na placu. Niewiele osób wierzyło, że którakolwiek z nich jeszcze pożegluje. Finalnie jachty zlicytowano za symboliczne pieniądze, ponieważ pozostała z nich dusza... i długa lista elementów do wymiany. Wszystkie znalazły nowych armatorów i szansę na dalsze żeglowanie. Ina jako pierwsza wróciła na wody Bałtyku oraz Zlot Jachtów z Duszą.
 
S/Y ISFUGLEN
s/y Isfuglen, przez przyjaciół i znajomych nazywany Zimorodkiem, to niespełna 14metrowy, stalowy jacht duńskiej konstrukcji Borghegn OC 45, który został zaprojektowany i  zbudowany z myślą o rejsach po wodach dalekich i zimnych. 
W 2008 roku Zimorodka pod polską banderę sprowadził kpt. Artur Krystosik i od tej pory wspólnie spełniają żeglarskie marzenia. S/y Isfuglen odwiedził już Islandię, Grenlandię, opłynął Spitsbergen, w 2015 roku wzdłuż brzegów Antarktydy zapłynął za południowe koło podbiegunowe – a potem na Georgię Południową. dwukrotnie przemierzył Atlantyk.
We wrześniu 2018 Zimorodek wrócił do Gdańska po kolejnej wyprawie, podczas której opłynął Amerykę Południową – oczywiście znów odwiedzając Przylądek Horn i Antarktydę :)
 
LISTA UCZESTNIKÓW
 
Zlot „Próchno i Rdza” – jak chyba każde spotkanie większej grupy jachtów – pełen jest przyjaznej rywalizacji. Czy to w trójboju marynarskim, czy na wodzie, gdy trzeba wykorzystać każdy podmuch wiatru – załogi Jachtów z Duszą starają się wypaść jak najlepiej. Jednak najważniejszym polem organizacji jest liczba jachtów przyprowadzonych na Zlot. W tym roku wynikiem  19:15 wygrywa Rdza! 
 

Próchno:

Rdza:

s/y Andromeda

s/y Alf

s/y Antica

s/y Barlovento II

s/y Baltic Star

s/y Dione

s/y Bryza H

s/y Empatia Polska

s/y Jagiellonia

s/y Helios Hel

s/y Karawela ll

s/y Hoorn

s/y Ladies & Gentleman

s/y Ina

s/y Legia

s/y Isfuglen

s/y Orion

s/y Krevetka

s/y Roztocze

s/y LaMona

s/y Rybitwa

s/y Malbork

s/y Sharki

s/y Merkury

s/y Szkwał

s/y Mestwin

s/y Trygław

s/y More

s/y Wars

s/y Solanus

 

s/y Sójka

 

s/y Tobias

 

s/y Trudja

 

s/y Wołodyjowski

 
 
 
 
ORGANIZACJA ZLOTU 
 
Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej. SEKSTANT wspiera również organizację wypraw  w najdalsze rejony świata, szczególnie w Arktykę.
 
 
   
 
   
Tagi: Próchno i Rdza, jacht, zlot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521