TYP: a1

Polski zespół w regatach Royal Ocean Cup na Bornholmie

piątek, 25 stycznia 2013
Informacja prasowa

Stocznia Ustka 3 na regatach Nord CUP
Fot. K. Korneszczuk
Royal Danish Yachtclub, wspólnie z Offshore Racing Council, w ramach Baltic Race Week, od 9 do 14 września 2013 będzie gospodarzem regat Royal Ocean Cup. Będą to regaty rozgrywane pomiędzy zespołami narodowymi z krajów położonych nad brzegami Bałtyku łącznie z Norwegią. Każde państwo ma prawo do wystawienia jednego zespołu, w skład którego wchodzić mają trzy jachty: X-35 czyli jacht monotypowy, jeden jacht z grupy ORC 1 (GPH poniżej 600sec/mi) oraz jeden jacht z grupy 2 ORC (GPH powyżej 600 sec/mi).

Zwycięzcą regat zostanie zespół, który zdobędzie najmniejszą ilość punktów. Łączna ilość zespołów nie powinna przekraczać piętnastu.

Zamiarem organizatora jest nawiązanie do formuły odbywających się przed laty regat Admirals Cup, które były nieoficjalnymi drużynowymi mistrzostwami świata. Teraz Bornholm ma co dwa lata gościć żeglarzy z krajów bałtyckich. Regaty na Bornholmie były wcześniej inicjowane przez ORC jako finał Pucharu Bałtyku. Teraz będą to regaty drużynowe.

Jako bazę wybrano port Nexo, skąd startować będą wyścigi krótkie oraz biegi morskie. Długi wyścig odbędzie się przypuszczalnie dookoła wyspy. Wybór Bornholmu na lokalizacje drużynowych żeglarskich mistrzostw Bałtyku jest znakomity. Za wyborem Bornholmu przemawiają trzy jego zalety. Przede wszystkim jest to centralny punkt Bałtyku stwarzający dla wszystkich podobne warunki dojazdu. Po wtóre akweny wokół wyspy są wprost stworzone do rozgrywania regat tak aby można je było oglądać z brzegu. I po trzecie Bornholm dysponuje znakomitą bazą hotelową i restauracyjną dla żeglarzy ich rodzin i kibiców.

Jedno miejsce dla Polskiego teamu zostało już zarezerwowane. W zależności od ilości chętnych jachtów przeprowadzona zostanie selekcja do zespołu narodowego. O ile ilość chętnych jachtów na to pozwoli będzie możliwe utworzenie drugiego zespołu.

Na chwilę obecną zgłosiły się następujące załogi:

X-35: załoga pod dowództwem Krzysztofa Krempecia
ORC 1: jacht Stocznia Ustka 3 ze skipperem Konradem Smoleniem
ORC 2: jacht Duży Ptak z Krzysztofem Paulem oraz Aquarella z kapitanem Zielińskim

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z Morskim Stowarzyszeniem Regatowym do końca lutego 2013 pod e-mailem msr@regatymorskie.pl.

Więcej informacji o regatach można znaleźć na: www.royaloceancup.dk
____

Morskie Stowarzyszenie Regatowe zostało powołane przez żeglarzy aktywnie startujących w regatach na jachtach morskich, aby promować regatowe żeglarstwo morskie, dbać o jakość regat morskich oraz pomagać nowym załogom w pierwszych krokach na morzu. Więcej informacji na www.regatymorskie.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771