TYP: a1

Polak wicemistrzem świata katamaranów klasy A

poniedziałek, 28 sierpnia 2017
Informacja prasowa

Polski zawodnik, Tymoteusz Bendyk, reprezentujący UKS Navigo Sopot, został wicemistrzem w Mistrzostwach Świata katamaranów A-Class Sopot 2017.

W zawodach uczestniczyło 125 żeglarzy z 18 krajów, wśród nich wielu utytułowanych zawodników. Ogromnie cieszy liczna reprezentacja Polaków w ścisłej czołówce – w pierwszej dziesiątce znalazło się 4 polskich zawodników: Tymoteusz Bendyk zdobywając tytuł wicemistrza, Jakub Surowiec, Jacek Noetzel i Maciej Żarnowski. Podczas pięciu dni zawodów odbyło się osiem wyścigów, w bardzo zmiennych warunkach pogodowych – stworzyło to wyrównane szanse dla wszystkich zawodników.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł Mistrza Świata zdobył Steven Brewin z Australii, drugie miejsce zajął Jakub Bendyk (Polska, UKS NAVIGO), trzecie - aktualny Mistrz Polski – Jakub Surowiec (Polska, UKS NAVIGO). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: Dave Shaw (Nowa Zelandia), Jacek Noetzel (Polska, UKS Navigo), Maciej Żarnowski (Polska, UKS Navigo), Bruce Mahoney (USA), Mischa Heemskerk (Holandia), mistrz świata A-class 2016, Manuel Calavia (Hiszpania) - na miejscu dziesiątym.

Steven Brewin wysunął się na prowadzenie już po pierwszych wyścigach zostawiając konkurencję mocno w tyle: „Na pewno zaważyło tutaj dobre ustawienie łódki i dostosowanie jej do pływania w słabszym wietrze. Poświęciłem na to sporo czasu zaraz po przyjeździe do Sopotu, bo z początku wcale nie byłem tak szybki. Ale te regaty były trudne – jeden błąd mógł zaważyć o zwycięstwie lub przegranej” – mówi Steven Brewin, Mistrz Świata. „Na pewno najtrudniejszym dniem był dzień 2. ponieważ nie miałem okazji potrenować na falach, a tego dnia były one bardzo uciążliwe. To była naprawdę walka. Ale generalnie podejmowałem bardzo dobre decyzje, płynąłem zachowawczo, nie ryzykowałem i bardzo pomogła mi w zwycięstwie umiejętność skupienia, nie poddawania się emocjom”.

Warto zauważyć, że osiem z katamaranów, które weszły do pierwszej dziesiątki to polskie Explodery, produkowane w Tczewie przez Jakuba Kopyłowicza.

 

Wśród Juniorów najlepszy był Jakub Surowiec (Polska), za nim Jan Heuninck (Hiszpania) i Zac Heuchmer (Australia).

W kategorii Classic pierwsze miejsce zajął Pontus Johnson (Szwecja), na kolejnych znaleźli się Marek Żebrowski (Polska, UKS NAVIGO) i Philippe Muyzers (Belgia).

W kategorii Master pierwsze miejsce zajął Darren Bundock (Australia), drugie - Jacek Noetzel (Polska, UKS NAVIGO), trzecie – Andrew Landenberger (Australia).

W kategorii Grand Master najlepsi żeglarze to: Abdon Ibanez (Hiszpania), Tom Bojland (Dania), Stuart Scott (Australia).

W kategorii Great Grand Master – pierwsze trzy miejsca zajęli: Roeland Wentholt (Holandia), Bob Bayer (Niemcy), Gustavo Doreste Blanco (Hiszpania).

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Katrin Brunner (Niemcy), drugie Anna Świtajska (Polska, UKS NAVIGO ), trzecie – Ewa Górska (Polska, UKS NAVIGO).

W grupie srebrnej najlepsze wyniki osiągnęli Tymoteusz Cierzan (Polska, UKS NAVIGO), Antoine Riet (Francja) i Martin Bach (Niemcy).

Pełne wyniki: tutaj

 

„Regaty Mistrzostw Świata katamaranów to sukces polskiego żeglarstwa, Sopotu i naszego klubu, który okazał się być jednym z najlepszych ośrodków w Europie i na świecie. Dzięki sprzyjającej infrastrukturze, środowisku i wsparciu ze strony władz lokalnych, nasze wysiłki przełożyły się na ogromny sukces Polaków w tych mistrzostwach” - powiedział Jacek Noetzel, prezes UKS Navigo i uczestnik regat.

 

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

 

Tagi: katamarany, regaty, Tymoteusz Bendyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882